Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Szkolenia, szkolenia…

28 grudnia 2007
Obecny sezon jesienno-zimowy obfituje w wszelkiego rodzaju szkolenia rolnicze. Dzięki Sektorowemu Programowi Operacyjnemu Szkolenia, w województwie małopolskim trwają szkolenia będące kontynuacją rozpoczętych wiosną 2007 roku, z zakresu ubezpieczeń majątkowych w rolnictwie, nowoczesnych technologii produkcji bydła mięsnego, bydła mlecznego, trzody i owiec, ekologicznych zasad prowadzenia gospodarstwa rolnego, kursów komputerowych, integrowanej produkcji, grup producentów oraz cross-compilance. Zakres tematyczny jest więc bardzo szeroki i każdy rolnik może znaleźć dla siebie coś interesującego.
Izby rolnicze – w tym również Małopolska Izba Rolnicza – jak większość izb w kraju aktywnie uczestniczy w realizacji szkoleń. W stworzonych konsorcjach jest liderem lub członkiem konsorcjum i chyba po raz pierwszy w historii izb, tak dynamicznie prowadzimy działalność szkoleniową, zakrojoną na tak dużą skalę.
Przy powszechnym narzekaniu na brak kompetencji izbowych znaleźliśmy „działkę”, w której aktywnie możemy wykazać się swoimi zdolnościami organizacyjnymi na rzecz rolników. Udowadniamy tym samym, że potrafimy niewielkimi zespołami pracowników z sukcesami wygrywać granty, dzięki którym realizowana jest znaczna część działalności merytorycznej izby.
Pieniądze pozyskane z grantów stanowią połowę lub więcej w budżetach izb. Sposób finansowania tych projektów niestety jest bardzo trudny. W SPO kredytujemy projekt średnio przez 6 miesięcy. Z odpisu podatków nie bylibyśmy w stanie udźwignąć ciężaru kosztów projektów. Koszty kredytu są oczywiście kosztami niekwalifikowanymi. Jest to dodatkowy problem i dodatkowy koszt szkoleń. Nie mamy jednak wyboru. Odpis od podatku jest skromny i starcza na utrzymanie biura, ciał statutowych i pokrycie kosztów administracyjnych. Bez środków z projektów nie zaistnielibyśmy w środowisku wiejskim.
Przy dużej ilości rolników biorących udział w szkoleniach – w roku 2007 w województwie małopolskim przeszkoliliśmy łącznie około 13 tysięcy rolników co stanowi 6 % z 212 tysięcy gospodarstw rolnych. Nie jest to mało, jednak w dalszym ciągu pozostaje nam znaczna grupa rolników, którzy w najbliższym czasie powinni wziąć udział w tego rodzaju szkoleniach. Z punktu widzenia przydatności tematyki omawianej na szkoleniach najwyżej oceniamy ubezpieczenia majątkowe w rolnictwie – głownie ze względu na konieczność obowiązkowego ubezpieczenia majątku w gospodarstwie rolnym od 1 lipca 2008 roku.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się kursy komputerowe dla rolników. Świadomość doskonalenia wiedzy w zakresie informatyki, jako niezbędnego elementu zarządzania gospodarstwem staje się faktem. Słabiej oceniane są przez rolników szkolenia z zakresu cross-compilance i pasz. W szkoleniach z cross-compilance rolnicy zarzucają poruszanie tematyki, którą doskonale znają – np. identyfikacja zwierząt, zaś w szkoleniach z pasz podkreślają niedostosowanie tematyki do warunków w jakich odbywa się produkcja pasz w województwie małopolskim. Czas na podsumowanie przyjdzie w grudniu 2007, gdy skończymy większość projektów. Będzie też okazja opracowania nowych propozycji tematycznych dla Ministerstwa Rolnictwa na okres realizacji PROW 2007-2013.
Szkolenia udowodniły sprawność organizacyjną izb i pozwoliły im pokazać się w terenie. Mam nadzieję, że tak będzie w przyszłości.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę