Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Szkolenia dla rolników na Mazowszu

21 września 2007
Dwa tysiące rolników z całego Mazowsza będzie mogło uczestniczyć w organizowanych w październiku i listopadzie przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego wziąć udział w szkoleniach dotyczących prawidłowego postępowania z niebezpiecznymi odpadami.

Jednodniowe szkolenia odbędą się w 25 miastach powiatowych Mazowsza. Uczestnicy dowiedzą się m.in. w jaki sposób postępować z odpadami niebezpiecznymi. Są to w szczególności odpady zawierające azbest, zużyte baterie i akumulatory czy opakowania po środkach ochrony roślin i nawozach, oleje odpadowe, zużyte opony, odpady weterynaryjne i padłe zwierzęta. Zdaniem  organizatorów szkoleń pozyskana w ten sposób wiedza ma bardzo duże znaczenie w kontekście ubiegania się przez rolników o dopłaty bezpośrednie. Wymagana w tym wypadku dobra praktyka rolnicza nakazuje właściwe postępowanie z odpadami.

- Celem wykładów jest także uczulenie rolników na potrzebę dbania o środowisko naturalne. Wykłady dotyczyć będą również znaczenia planów gospodarki odpadami na szczeblu krajowym, województwa, powiatu i gminy, a także roli mieszkańców w budowie systemów zbierania odpadów, a w szczególności odpadów niebezpiecznych. Uczestnicy dowiedzą się m.in. na czym polega i co daje selektywne zbieranie odpadów, jakie są zasady ich klasyfikacji. Szczegółowo omówione zostaną także  zasady postępowania z odpadami wytwarzanymi na terenach wiejskich. Wszyscy uczestnicy szkoleń otrzymają także wyczerpujące materiały szkoleniowe – mówi Marta Milewska , rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego województwa Mazowieckiego

- Mamy nadzieję, że dzięki szkoleniom rolnicy dowiedzą się jak należy postępować z niebezpiecznymi odpadami. Wiedzy na ten temat jest cięgle zbyt mało i bardzo ważne aby docierać z nią także do rolników, którzy prowadząc własne gospodarstwa, mają z tego typu odpadami do czynienia – podkreśla Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Koszt tegorocznych szkoleń to ok. 150 tys. zł. Środki na ten cel pochodzą z budżetu województwa oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Szkolenia przeprowadzi Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań.
Rolnicy chcący wziąć udział w szkoleniach powinni skontaktować się ze swoim sołtysem lub po prostu przyjść na szkolenie we wskazanym dla ich powiatu miejscu.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę