Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Szkoła podstawowa nie uczy myśleć. W ogóle uczy niewiele

5 stycznia 2016
Nauka pod egzaminy, grzech główny polskiego systemu edukacji, rozpoczyna się już w podstawówce – to wniosek z wyników kontroli przeprowadzonych przez kuratoria w ramach ewaluacji - podał Dziennik Gazeta Prawna.

Najsłabiej ocenianym elementem jest nabywanie przez uczniów wiadomości i umiejętności. Potwierdza to wnioski płynące z wyników sprawdzianu szóstoklasisty, na którym najgorzej wypadają te pytania, które sprawdzają umiejętności do wykorzystania wiadomości w praktyce. W ciągu ostatnich trzech lat z tego typu pytań uczniowie średnio otrzymywali najwyżej połowę możliwych do zdobycia punktów. Równie słabo wypadały te zadania, które oceniały umiejętność czytania.

Powody takiej sytuacji tłumaczą uczniowie jednej ze szkół podstawowych w woj. opolskim: Nie są przez kadrę szkoły motywowani do nauki, a tylko niewielka część nauczycieli tłumaczy ponownie niezrozumiałe fragmenty lekcji.

Z kolei w jednej ze śląskich szkół wizytatorzy spostrzegli, że szkoła nie brała pod uwagę opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznych, które wskazywały na konieczność indywidualnej pracy z uczniami. Nauczyciele nie dostosowywali modelu swojej pracy do możliwości intelektualnych uczniów. Ale pedagodzy mają też inne grzechy.

Przyłapałam nauczycieli na tym, że robiąc sprawdziany korzystali z gotowców oferowanych przez wydawnictwa edukacyjne. Zabroniłam tego procederu – opowiada Elżbieta Szafrańska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Radostowie w warmińsko-mazurskim.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę