Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sześć osób blokuje budowę szklarni za 250 mln zł

3 grudnia 2015
Samorządowe Kolegium Odwoławcze rozpatrzy cztery odwołania dotyczące scalania gruntów niezbędnego do budowy 73-hektarowej szklarni pod Opolem. Inwestycję wartą 250 mln zł blokuje sześć osób, które nie zgodziły się na scalenie.
Rzeczniczka opolskiego starostwa Magdalena Fleszar poinformowała PAP w środę, że sześciu spośród 179 uczestników tzw. procesu scalania gruntów, który trwał od 2010 r., złożyło w sumie cztery odwołania. "Autorzy odwołań uzasadnili w nich, że w wyniku scalenia pogorszą się im warunki gospodarowania" - dodała. Wstrzymuje to całą inwestycję.
Starosta opolski przekazał już odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Opolu. "Wszystkie cztery dotarły do nas" - powiedziała w środę PAP inspektor kolegium Joanna Szczukocka. Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego na ich rozpatrzenie SKO ma 30 dni.
Starosta opolski przeprowadzał proces scalania, by uporządkować grunty na terenach, gdzie mają stanąć szklarnie. "Dotyczył on łącznej powierzchni 246 hektarów, położonej w czterech miejscowościach" - wyjaśnił wcześniej PAP starosta Henryk Lakwa. Z poddanych scalaniu 246 hektarów 119 ha należy do inwestora - gospodarstwa rodziny Mularskich. Grunty, na których miałyby stanąć szklarnie, położone są w dwóch gminach powiatu opolskiego: Łubnianach i Dobrzeniu Wielkim.
Według zapowiedzi inwestora - Grupy Producentów Owoców i Warzyw Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski Sp. z o.o. - w kompleksie szklarni docelowo miałoby znaleźć pracę ponad 700 osób. Inwestycja ma ruszyć w tym roku. Oprócz 73 ha szklarni inwestor chce wybudować również sortownię, biuro i parking.
Marcin Mularski informował PAP, że całkowitą wartość inwestycji wyceniono mniej więcej na 250 mln zł. Budowa kompleksu miała potrwać ok. czterech lat. Inwestor planował zacząć prace już w tym roku - od niwelacji gruntów.
Gospodarstwo prowadziło też rozmowy z Elektrownią Opole w sprawie budowy ok. dwukilometrowej instalacji do przesyłania ciepła, niezbędnego do funkcjonowania szklarni. "Do ciepłociągu, który miał być wybudowany na potrzeby szklarni, mogliby zostać podpięci mieszkańcy najbliższej miejscowości" - mówił starosta opolski.
Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy stopa bezrobocia w powiecie opolskim na koniec grudnia wyniosła 13,6 proc., a bez pracy pozostawało tam prawie 5300 osób.
Grupa Producentów Owoców i Warzyw Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski Sp. z o.o. w trzech zakładach w Polsce - koło Pszczyny, Będzina i Gorzowa Wielkopolskiego - zatrudnia ok. 550 osób i ma 60 ha szklarni. Została założona w 1976 r. i produkuje 22-25 tys. ton pomidorów, które sprzedawane są w Polsce i w Unii Europejskiej.




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę