Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Szczawnica będzie sprzedawać wodę mineralną

3 grudnia 2015
Uzdrowisko Szczawnica uruchomiło w czwartek nową linię produkcyjną szczawnickich wód mineralnych, tzw. szczaw. Uroczystość odbyła się podczas XIII Święta Wód Szczawnickich.

"Rozpoczynamy rozlew sprzedaż wód mineralnych z pięciu szczawnickich źródeł w pięciolitrowych opakowaniach. To produkt, który pozwoli naszym kuracjuszom kontynuować leczenie po wyjeździe z uzdrowiska" - powiedział PAP prezes Uzdrowiska Szczawnica Krzysztof Mańkowski.
W tym roku Uzdrowisko zamierza wyprodukować 500 tys. litrów pakowanej wody mineralnej. "Budujemy rynek dystrybucyjny, szukamy partnerów w całej Polsce, chcemy, aby nasi kuracjusze mogli dostać szczawnickie wody blisko siebie" - powiedział Mańkowski. Prezes nie wyklucza również w przyszłości sprzedaży wód do innych krajów europejskich.
W Szczawnicy jest osiem źródeł wód mineralnych, ale nie wszystkie z nich będą pakowane i sprzedawane. Do produkcji przewidzianych jest pięć opakowań oznaczonych numerami od 1 do 5, każde przeznaczone do wód pochodzących z innego źródła: Stefan, Jan, Helena, Józefina i Józef.
Linia produkcyjna została uruchomiona w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 Oś Priorytetowa II Gospodarka regionalnej szansy. Projekt opiewał na kwotę 750 tys. zł, z czego unijna dotacja wyniosła 250 tys. zł.
XIII Święto Wód Szczawnickich, czyli uroczyste otwarcie sezonu uzdrowiskowego, rozpoczęło się mszą w Kaplicy Uzdrowiskowej. Po inauguracji nowej linii produkcyjnej zorganizowano "orszak Szalayowski" - przejazd bryczkami po Szczawnicy, nazwany tak na cześć Józefa Szalya. Ten galicyjski urzędnik pochodzenia węgierskiego jest uznawany za założyciela uzdrowiska.
Podczas imprezy można było posmakować szczawnickich wód mineralnych i potraw sporządzonych na ich bazie. Szczawnickie wody mineralne można pić w Pijalni Wód Mineralnych, która w 2008 r. powróciła na swoje dawne miejsce - na plac Dietla w uzdrowisku. Szefowie kuchni ze Szczawnicy przygotowali m.in. żurek na wodzie ze źródła Józefina, kapuśniarkę z żeberkami na "Helenie", naleśniki na "Wandzie", a także barszcz na "Janie".
Szczawnica jest uzdrowiskiem od połowy XIX w. Nazwa miejscowości pochodzi od kwaśnych wód zwanych przez górali szczawami. Za twórcę uzdrowiska uważany jest Józef Szalay, który w 1876 r. przepisał uzdrowisko Polskiej Akademii Umiejętności. W 1909 r. kurort kupił hrabia Adam Stadnicki. W 1948 r. uzdrowisko zostało znacjonalizowane.
W 2005 r. uzdrowisko odzyskali spadkobiercy Stadnickich - rodzina Mańkowskich. Wówczas rozpoczęła się rewitalizacja popadających w ruinę obiektów i budynków należących do uzdrowiska. Odtworzono w historycznej formie wschodnią pierzeję placu Dietla m.in. pijalnię szczawnickich wód mineralnych i galerię wystaw artystycznych, zmodernizowano hotel, Muzeum Uzdrowiska, a w 2011 r. zakończyła się odbudowa strawionego przez pożar w 1962 r. Dworku Gościnnego.
Na terenie Uzdrowiska znajdują się źródła 12 kwaśnych wód mineralnych wodorowęglanowych, sodowych, jodkowych i bromkowych bogatych w sole mineralne oraz liczne mikroelementy. Ze względu na swój skład posiadają właściwości przeciwzapalne ważne w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i dróg moczowych. W Szczawnicy znajdują się liczne sanatoria i centra rehabilitacyjno-zabiegowe.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę