Szanujmy zadrzewienia, bo odgrywają znacząca rolę w zwiększaniu plonów zbóż! Z przeprowadzonych badań wynika, że dzięki zadrzewieniom śródpolnym zmniejsza się prędkość wiatru po zawietrznej stronie, co sprzyja zachowaniu pożądanej wilgotności gleb.
Dodatkowo można nawet oczekiwać niewielkiego wzrostu ilości samych opadów w pasie chronionym, wywołanych również przez spowolnienie prędkości wiatru. Takie właśnie efekty uzyskać można przy tzw. ażurowym typie zadrzewień, a więc niezbyt gęstym posadowieniu roslin. Oczywiście łatwo sobie wyobrazić, że najlepiej oddziałuje zadrzewienie w czasie suchego i ciepłego okresu wegetacji. Z badań efektów zadrzewień nas glebach lekkich wyliczono, że przy pokryciu 10% terenu zadrzewieniami w strefie ochronnej można zaoszczędzić w roku wilgotnym nawet 2 litry wody na metr kwadratowy a w roku suchym i ciepłym nawet 7 litrów.
Jakie są jeszcze inne korzyści? Na przykład w pobliżu ferm hodowlanych, wysypisk śmieci, zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego zadrzewienia działają jak filtr ochronny. Zarośla przeciwdziałają także wietrznej erozji gleb i rozpraszają energię spadających na glebę kropel podczas opadów nawalnych. A jeśli mowa o funkcji filtra to zadrzewienia oczyszczają wody gruntowe i przeciwdziałają rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń obszarowych dzięki przechwytywaniu substancji chemicznych z tzw. roztworu glebowego przez roślinność runa i system korzeniowy krzaków i drzew.
Nie bez znaczenia jest także funkcja ochronna fauny i flory - pasy zadrzewień śródpolnych "przyciągają" dziko rosnące gatunki roślin, ptaki, zające, sarny, dziki i liczne gatunki chronione zweierząt.