biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Szanse na rynku pracy

29 stycznia 2015
Pracownicy z branży transportowej, usług finansowych, szefowie kuchni oraz pielęgniarki nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy w woj. małopolskim. Trudności napotkają nauczyciele, humaniści i niektórzy inżynierowie - wynika z "Barometru zawodów" opublikowanego przez WUP.

Jak wyjaśniła rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Katarzyna Nyklewicz, "Barometr zawodów" jest ekspercką prognozą, pokazującą sytuację we wszystkich powiatach regionu w bieżącym roku. Badanie prowadzi od kilku lat Wojewódzki Urząd Pracy wspólnie z powiatowymi urzędami pracy z Małopolski.

"Mocną stroną badania jest to, że jego wynik to wypadkowa informacji dostępnych w powiatowych urzędach pracy, ale także informacji, które urzędnicy otrzymali podczas spotkań z pracodawcami, prywatnymi agencjami zatrudnienia oraz pozyskali z innych źródeł wiedzy o ofertach pracy, takich jak np. internet" - zaznaczyła Nyklewicz.

Badanie wskazuje, w jakich zawodach będzie łatwiej (zawody deficytowe), a w jakich trudniej (zawody nadwyżkowe) znaleźć pracę w najbliższym czasie. Trzecią kategorią są zawody zrównoważone, w których panuje równowaga popytu i podaży.

Według badania w 2015 r. perspektywy podjęcia lub zmiany pracy będą najbardziej obiecujące dla wykwalifikowanych pracowników branży transportowej, takich jak spedytorzy i logistycy oraz kierowcy samochodów ciężarowych. Zdaniem WUP zapotrzebowanie rynku w niektórych częściach regionu jest tak duże, że pracodawcy gotowi są zatrudnić również młodych ludzi, bez większego doświadczenia zawodowego, ale chętnych do wykonywania takiej pracy.

Drugą dynamiczną branżą rozwijającą się w Małopolsce jest sektor usług finansowych. Poszukiwani są specjaliści ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych do pracy w centrach outsourcingowych w Krakowie i jego najbliższych okolicach. Samodzielni księgowi z odpowiednimi uprawnieniami oraz doświadczeniem zawodowym poszukiwani są w całym województwie. Zapotrzebowanie na takich specjalistów jest stabilne i nie zmienia się od kilku lat.

Poszukiwani będą także szefowie kuchni - wyspecjalizowani i doświadczeni kucharze, którzy są w stanie samodzielnie prowadzić placówki gastronomiczne.

W tym roku jako deficytowy zawód w wielu powiatach wskazano również pielęgniarki. Z powodu niskich wynagrodzeń zmniejsza się liczba chętnych do nauki tego zawodu oraz jego wykonywania, a wiele pielęgniarek wyjechało do lepiej płatnej pracy poza granicami kraju.

Wśród zawodów, których przedstawiciele będą mieli trudności za znalezieniem pracy będą prawdopodobnie, podobnie jak w roku ubiegłym: pedagodzy, nauczyciele nauczania początkowego, przedmiotów ogólnokształcących w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczyciele przedszkoli. Na liście zawodów nadwyżkowych znajdują się również socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści administracji publicznej, politolodzy, historycy i filozofowie, geologowie, geografowie i geofizycy, inżynierowie chemicy i chemicy, inżynierowie inżynierii środowiska, inżynierowie rolnictwa i leśnictwa.

"Wynika to między innymi z dużej podaży absolwentów tych kierunków w Małopolsce, której nie jest w stanie zrównoważyć popyt ze strony pracodawców" - zaznaczyli autorzy badania.

Zbyt wielu absolwentów w stosunku do potrzeb w Małopolsce kończy także niektóre szkoły zawodowe. Dotyczy to takich zawodów jak: murarze, technicy budownictwa, technicy informatycy, specjaliści technologii żywności i żywienia, technicy mechanicy, czy też mechanicy maszyn i urządzeń.

Mało ofert pracy w porównaniu do liczby chętnych jest również w zawodach niewymagających wysokich kwalifikacji: portierów, woźnych i dozorców, sprzątaczek i pokojowych, kierowców samochodów osobowych, niewykwalifikowanych robotników budowlanych.

Według obserwacji WUP dużo więcej możliwości zatrudnienia niż pozostałe powiaty oferuje Kraków, jako największy rynek w regionie.

Stopa bezrobocia w woj. małopolskim na koniec listopada 2014 r. wynosiła 9,7 proc. Najniższe bezrobocie odnotowano w stolicy regionu, Krakowie - 5,2 proc. i w powiecie krakowskim - 8,1 proc. W pozostałych dwóch największych miastach regionu: Tarnowie i Nowym Sączu wynosi ono odpowiednio 9,3 proc. i 9,1 proc. Rejonami z najwyższym bezrobociem są powiaty dąbrowski (16,8 proc.), limanowski (15,7 proc.) oraz nowosądecki (14,5 proc.).


POWIĄZANE

YouGov: w pierwszym kwartale 2025 roku Polacy wydali blisko 10 mld zł na mięso i...

Globalna transformacja energetyczna nie może ominąć Polski Odnawialne źródła ene...

Stanowcze ostrzeżenie Carmen Crespo Díaz Reagując na propozycję Komisji w sprawi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę