Unijne programy strukturalne mają szanse spowodować znaczące zmiany na wsi, przede wszystkim w zakresie modernizacji gospodarstw oraz osiągnięcia przez nie unijnych standardów, np. sanitarnych – to jeden z wniosków wynikających z badań, które przeprowadziła Agencja Badań Rynku Opinia.
Badanie było przeprowadzone na zlecenie UKIE. Miało na celu zanalizowanie kompetencji doradców rolnych oraz wiedzy rolników i producentów rolnych na temat pozyskiwania funduszy pomocowych. Doradcy rolni oceniają, że programy pomocowe mogą stanowić skuteczną zachętę dla młodych ludzi do podejmowania i prowadzenia gospodarstw rolnych. Mogą zaowocować poprawą stopy życiowej rolników, dzięki możliwości korzystania z rent strukturalnych oraz różnych dopłat (zalesianie, wsparcie dla młodych rolników itd.).
Istotną rolę ma spełnić zwłaszcza pogram PROW (Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich). Zdaniem doradców, program ten zapewni utrzymanie rolnikom i gospodarstwom uboższym, mającym niewielkie szanse na rozwój w kierunku produkcji towarowej.
Konsekwencją korzystania z programów może być również unowocześnienie produkcji na wsi, a także produkcja bardziej bezpiecznej żywności.
Zaniepokojenie budzi natomiast brak szczegółowych i ostatecznych informacji o warunkach korzystania i wymaganiach poszczególnych programów oraz o procedurze aplikacyjnej. Barierą może też być duża nieufność w stosunku do UE, spowodowana chaosem informacyjnym panującym w mediach, które powodują u dużej części rolników poczucie dezorientacji.
417 tys. wniosków
Do 28 maja br. do biur powiatowych Agencji
Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rolnicy złożyli ponad 417 tys.
wniosków o dopłaty bezpośrednie oraz prawie 1,5 mln wniosków o wpis do ewidencji
gospodarstw. Oznacza to, że wnioski złożyło ponad 28 proc. gospodarstw
uprawnionych do wystąpienia o dopłaty.