Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sytuacja na rynku zbóż

7 sierpnia 2007
Żniwa w Polsce przekroczyły już półmetek. Z informacji Oddziałów Terenowych Agencji Rynku Rolnego wynika, że najbardziej zaawansowany zbiór jest w południowych regionach kraju (woj. opolskie - ok. 70%, śląskie - ok. 50%, lubuskie - 30-50%, dolnośląskie - ok. 40 i lubelskie - ok. 35%), a najmniej w województwach północnych (pomorskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie - ok. 15%). Spośród zbóż najbardziej zaawansowany jest zbiór jęczmienia ozimego, którego zbiory w większości województw zostały zakończone lub są na ukończeniu.

Obserwuje się duże zainteresowanie zakupem zbóż ze strony podmiotów skupowych, natomiast niewielkie zainteresowanie po stronie sprzedających.
Sytuacja cenowa na rynku zbóż w Polsce w decydującej mierze kształtuje się pod wpływem zmian na rynku europejskim i światowym. Obecnie notowane ceny na tych rynkach są najwyższe od kilkunastu lat, co związane jest ze zwiększonym zapotrzebowaniem, głównie na cele przemysłowe. W UE ten sezon charakteryzuje się niesprzyjającymi warunkami pogodowymi w wielu regionach - susza na południu i nadmierne opady na północy Europy, co ogranicza poziom i jakość zbiorów.

Obecnie ceny zbóż w Polsce są jednymi z najniższych w UE, co można tłumaczyć stosunkowo dobrymi zbiorami i lepszą jakością ziarna niż w innych krajach członkowskich. Według danych Komisji Europejskiej z dnia 26 lipca br. cena pszenicy konsumpcyjnej w Niemczech wynosiła średnio 181 euro/t, Włoszech i Hiszpanii ponad 191-193 euro/t, Francji osiągnęła poziom 206 euro/t, a w Wielkiej Brytanii nawet 233 euro/t. W tym okresie średnia cena pszenicy w Polsce kształtowała się na poziomie 146 euro/t. Z uwagi na utrzymujące się wysokie ceny rynkowe zbóż w krajach UE, Komisja Europejska w dalszym ciągu prowadzi sprzedaż zbóż z zapasów interwencyjnych, głównie kukurydzy z Węgier, na rynek wewnętrzny Wspólnoty.

W ostatnich miesiącach obserwujemy systematyczny spadek cen mąki pszennej (typ 500 i 750). W stosunku do lutego br. wyniósł on ponad 11%, podczas gdy cena pszenicy w tym samy czasie obniżyła się o ponad 15% (rysunek 1). Oceniając możliwy wpływ cen zbóż na przemysł piekarniczy i ceny pieczywa należy wziąć pod uwagę fakt, iż ceny zbóż mają wpływ na kształtowanie się cen produktów przetwórstwa, w tym pieczywa, ale tylko w pewnej ich części. Koszt zboża "zawartego" w pieczywie stanowi w przybliżeniu 15% jego ceny.
Dlatego też zapowiadany wzrost cen pieczywa nie może być usprawiedliwiany wyłącznie wzrostem ceny zbóż konsumpcyjnych.

Ceny pszenicy i mąki - wykres




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę