Przyszły sezon może okazać się korzystny dla producentów malin. Zapasy mrożonych malin w standardzie IQF (Individually Quick Frozen) w Serbii systematycznie zmniejszają się, natomiast w Polsce są niemalże wyczerpane. Wobec powyższego, głównym dostawcą tego produktu na światowe rynki pozostaje obecnie Chile.
Zdaniem chilijskich przedstawicieli branży, niesprzedane zapasy mrożonych malin IQF kształtują się na poziomie ok. 2 tys. t i nie są wystarczające, aby zaspokoić popyt.
Nabywcy malin wstrzymują się jednak z dużymi zakupami chilijskiego produktu w oczekiwaniu na rozpoczęcie sezonu na półkuli północnej. Najprawdopodobniej wynika to długiego okresu dostaw. Owoce zakupione pod koniec kwietnia w Ameryce Południowej dotrą do Europy najwcześniej w czerwcu.
Ocena sytuacji na globalnym rynku truskawek w nadchodzącym sezonie z punktu widzenia krajowych producentów tych owoców oraz zakładów przetwórczych nie jest jednoznaczna.
Tegoroczna produkcja truskawek w Chinach, należących do głównych konkurentów Polski w sektorze mrożonych owoców, będzie dość duża, jeśli utrzymają się dotychczasowe korzystne warunki pogodowe. Szacuje się że w br. ok. 150-180 tys. t owoców trafi do przetwórstwa, z czego 100 tys. t do mrożenia w standardzie IQF.
W chwili obecnej trudno jest jednak ocenić poziom wykorzystania mocy produkcyjnych chińskich zakładów przetwórczych w przyszłym sezonie. Najprawdopodobniej będzie
zależeć on głównie od dostępu do kredytów. Wciąż wielką niewiadomą pozostają ceny. Mimo iż nie jest znany dokładny poziom zapasów mrożonych truskawek pozostałych
z poprzedniego sezonu, uważa się, że jest on znaczny. To stanowi niewątpliwie czynnik przeciwko wzrostowi cen tych produktów w przyszłym sezonie. Z drugiej strony jednak, oczekuje się, że większe zapotrzebowanie na chińskie truskawki mrożone najprawdopodobniej będzie zgłaszać USA, ze względu na znacznie wyższe koszty przechowywania tego produktu niż w Chinach. W połowie kwietnia, cena mrożonych truskawek IQF z Chin w portach Europy kształtowała się na poziomie 780 USD/t.
Dla porównania cena tego produktu z Polski (z dowozem) wynosiła 850 EUR/t, natomiast z Serbii (z dowozem) 750 EUR/t.
7915516
1