Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Świńskie nóżki wędrują na afrykańskie stoły

31 lipca 2007
Producenci żywności ekologicznej chcą wkroczyć do Japonii. Dołączą do rzeszy firm spożywczych, których produkty trafiają do najodleglejszych zakątków świata

Jesienią na półki japońskich sklepów powinny trafić wiśnie i śliwki w spirytusie produkowane przez firmę Regina z Nowych Ręczajów w województwie mazowieckim. Będzie to pierwszy polski producent żywności ekologicznej, który wkroczy na tamtejszy rynek. -Przygotowujemy się do uzyskania certyfikatu JAS, którego wymagają Japończycy - mówi "Rz" Wojciech Książek, prezes Reginy.

Miesięcznie firma ta będzie wysyłać do Japonii 20 tys. opakowań swoich produktów. Prowadzi także rozmowy z amerykańską siecią Whole Foods. Aby sprostać zamówieniom, będzie musiała zainwestować w nowe linie produkcyjne. Wprowadzi także trzyzmianowy system pracy.

Regina nie jest jedynym producentem ekologicznej żywności, który interesuje się rynkiem japońskim. Kilka firm wybiera się w październiku 2007 roku do Tokio na targi Biofach. - Firmy, które uczestniczyły w targach w Europie, zawarły wiele kontraktów. Jest szansa, że zrobią to także w Japonii -mówi Wiesław Podyma z Ministerstwa Rolnictwa.

Japończycy lubią niszowe

Szacuje się, że żywność ekologiczna stanowi blisko jedną trzecią produktów spożywczych kupowanych przez Japończyków. Są oni jednak bardzo wymagający. -Szukają produktów niszowych wysokiej jakości -wyjaśnia Wojciech Książek.

O tym, jak trudny jest rynek japoński, przekonało się kilkadziesiąt polskich zakładów, które mogą od ponad roku eksportować tam wieprzowinę. Mięso sprzedaje tam dziś zaledwie kilka firm. Pod koniec 2006 roku kontrakt na dostawy do Japonii i Korei Południowej zawarł giełdowy Polski Koncern Mięsny Duda. Do końca 2008 r. wyśle tam towary za 27 mln zł .

Wódka płynie do Chin

-Większość uprawnionych nie jest jednak w stanie sprostać wymaganiom odbiorców japońskich -wyjaśnia Witold Choiński, prezes związku Polskie Mięso. Japończycy oczekują jednakowych produktów.

Tymczasem na Daleki Wschód dociera nie tylko polskie mięso. Od trzech lat do Chin wódkę eksportuje tam Wyborowa. W ciągu półtora roku od wejścia na tamtejszy rynek jej sprzedaż wzrosła dziesięciokrotnie. - Obecnie wódka wyborowa zajmuje drugie miejsce, po absolucie, wśród wódek importowanych - informuje Andrzej Szumowski, wiceprezes Wyborowej. W sumie wódkę tej firmy można kupić w 78 krajach na wszystkich kontynentach. Wyborowa wykorzystuje popularność swojej wódki w innych krajach, aby promować ją w kraju. - Polacy doceniają to, co odniosło sukces za granicą - uważa Andrzej Szumowski.

Swej obecności na zamorskich rynkach nie zamierza natomiast wykorzystywać do promocji giełdowy producent słodyczy Mieszko. -Sprzedajemy nasze cukierki Zozole w Papui -Nowej-Gwinei -podkreśla Marek Moczulski, prezes Mieszka.

Na nóżki do Liberii

Polskie słodycze docierają także do Afryki. - Naszą czekoladę można kupić w każdym większym sklepie w Nairobi w Kenii -mówi Dorota Weres z Terravity. Słodycze tej firmy są dostępne również m.in. w Namibii.

Na kontynent afrykański eksportuje także Grupa Animex. Jej produkty trafiają na Wybrzeże Kości Słoniowej, do Gwinei Równikowej oraz Liberii. Oprócz tradycyjnych wyrobów dużym wzięciem cieszą się tam także głowy i nóżki świńskie. -Przytak dużej konkurencji trzeba inwestować nawet tam, gdzie efekty mogą się pojawić dopiero w przyszłości -przekonuje Andrzej Pawelczak, rzecznik Animeksu.

Od niewielkich ilości przetworów warzywnych eksport do Mongolii rozpoczęła w 1994 roku Firma Bracia Urbanek z Łowicza. Dziś do Mongolii trafia 12 procent produktów eksportowanych przez tę firmę. - Urbanek jest dziś jedną z najlepiej rozpoznawalnych zagranicznych marek na rynku mongolskim - mówi Wojciech Urbanek, współwłaściciel firmy.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę