OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Świętokrzyskie - zagłębie eko-warzyw

5 stycznia 2016
Co druga papryka i ponad 80 proc. polskiego czosnku pochodzi ze świętokrzyskich gospodarstw, w które produkują 19,5 proc. krajowych warzyw ekologicznych - wynika z raportu Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
"Produkcja ekologiczna, bez użycia nawozów i chemicznych środków ochrony roślin, w przypadku małych gospodarstw, a te przeważają w województwie świętokrzyskim, po prostu sie opłaci. Mamy warzywa i owoce, w których produkcji jesteśmy potentatem" - poinformował we wtorek PAP Marian Szałda, koordynator Sekcji Ekologii i Ochrony Środowiska Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Według najnowszego raportu ŚODR z regionu świętokrzyskiego pochodzi około 19,5 proc. krajowych warzyw ekologicznych. Produkuje je 1365 gospodarstw, których łączna powierzchnia wynosi nieco ponad 3,2 proc. wszystkich upraw ekologicznych, czyli bez nawozów i użycia środków chemicznych, w Polsce.

W woj. świętokrzyskim najwięcej uprawia się czosnku, stąd pochodzi 80 proc. krajowej produkcji tego warzywa z gospodarstw ekologicznych. Drugi miejsce zajmuje cebula - 75 proc. krajowych upraw. W regionie produkowana jest również połowa papryki oraz co czwarta marchew i ogórek ekologiczny w Polsce.

"Ze Świętokrzyskiego pochodzi również połowa brzoskwiń i moreli oraz jedna czwarta śliwek (uprawianych - PAP) bez nawozów, co też jest dobrym wynikiem tym bardziej, że to uprawy kilkunastu gospodarstw ekologicznych. W zdecydowanej większości żywność ta jest eksportowana bezpośrednio do dużych hurtowni i producentów ekologicznych przetworów w Niemczech. Gorsze wyniki mamy w uprawach zbóż, bo u nas rośnie tylko 10 proc. pszenicy i 20 proc. jęczmienia ekologicznego, na co też ma wpływ wielkość gospodarstw" - dodał Szałda.

Według danych ŚODR liczba gospodarstw ekologicznych w regionie rośnie o około 5 proc. rocznie. Większość gospodarstw zajmujących się taką produkcją znajduje się w powiatach: pińczowskim, buskim, sandomierski, kazimierskim opatowskim i staszowskim.

Gospodarstwa ekologiczne nie mogą stosować nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin. Owoce i warzywa przez nie produkowane są cyklicznie badane przez instytucje certyfikujące żywność ekologiczną.



POWIĄZANE

Półtorej godziny po ogłoszeniu wyboru nowego papieża przez konklawe, na balkonie...

Ogłoszona strategia PAIH oparta jest na czterech filarach: zwiększeniu eksportu,...

Na przełomie kwietnia i maja głównym problemem, przed jakim stają sadownicy, są ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę