Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Świętokrzyskie: szacowanie strat po zimie

5 stycznia 2016
W 31 ze 102 gmin województwa świętokrzyskiego specjalnie powołane komisje szacują straty po zimie w uprawach. Zgłoszenia od rolników dotyczą głównie wymarznięcia upraw pszenicy, rzepaku oraz sadów morelowych i brzoskwiniowych.
Według wstępnych szacunków gmin, poszkodowanych może być ok. 1,2 tys. rolników, a wymarznięciu mogły ulec uprawy na powierzchni 2,2 tys. hektarów.
W opinii pełnomocnika wojewody świętokrzyskiego ds. usuwania skutków klęsk żywiołowych Leszka Papaja, najwięcej zgłoszeń pojawiło się na początku kwietnia, gdy resort rolnictwa poinformował o szczegółach programu pomocy dla rolników, którym wymarzły uprawy.
"Tegoroczna zima w regionie była dość łagodna. Przez kilka dni panowały mrozy do 30 stopni Celsjusza, ale pola pokrywał śnieg, dlatego straty nie powinny być wyjątkowo duże" - ocenił Papaj.
Dodał, że wymarznięcia nie wystąpiły na dużych obszarach konkretnych gmin czy powiatów, mogły występować lokalnie - w kotlinach, przy szczególnych warunkach glebowych i w przypadkach, gdy uprawy były usytuowane na wzgórzach.
W gminnych komisjach szacujących straty pracują m.in. przedstawiciele Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Modliszewic. Komisje powinny potwierdzić straty na polu, ale część rolników zgłaszała je bardzo późno, często po zaoraniu ozimin i posianiu kolejnych upraw.
W opinii Papaja w takich przypadkach komisje mogą stanąć przed dylematem, w jaki sposób potwierdzić straty. Dodał, że rolnicy często próbują się posiłkować oświadczeniami świadków czy sołtysa wsi. "A wytyczne ministerstwa rolnictwa w tej kwestii są jasne - szkodę można potwierdzić, widząc ją i oceniając różnymi metodami. Staramy się pomóc każdemu, nawet jeżeli są to pojedyncze przypadki, ale straty muszą być udokumentowane" - podkreślił pełnomocnik.
W przypadku strat w sadach, szkody mają być oceniane trzykrotnie - pierwszy raz podczas wizji lokalnej w marcu, potem w fazie kwitnienia drzew i ostatecznie w czerwcu - wtedy sprawdza się, czy zawiązały się owoce.
W województwie świętokrzyskim wymarzły głównie ozime uprawy zbóż - przede wszystkim pszenica i rzepak - sady morelowe i brzoskwiniowe oraz uprawy truskawek. Są też zgłoszenia dotyczące wymarcia pszczół z uli. Najwięcej sygnałów o poszkodowanych rolnikach wpłynęło z gmin Wiślica i Nowy Korczyn w powiecie buskim.
Komisje mają czas na przekazanie protokołów z wizji lokalnych do urzędu wojewódzkiego do końca lipca (jeżeli w gminach nie zgłaszano strat w sadach, dokumenty będą gotowe wcześniej). W przypadku innych klęsk niż wymarznięcia upraw, komisje powinny zakończyć pracę w ciągu dwóch miesięcy od powołania.
Rolnicy, których uprawy ucierpiały w wyniku mrozów, będą mogli starać się o różne formy pomocy od państwa.
O pomoc będą mogły ubiegać się gospodarstwa, w których straty wyniosły średnio powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej lub powyżej 1050 zł - np. w drzewkach owocowych u sadowników. Pomoc będzie pomniejszona o połowę, jeśli rolnik nie ubezpieczył upraw.
Będzie można uzyskać m.in. pomoc na ponowne obsianie upraw ozimych w wysokości 100 zł na hektar. Pomoc ta dostępna jest dla każdego poszkodowanego rolnika i nie jest ograniczona innymi warunkami.
Kolejnymi formami pomocy mają być m.in.: dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych, umarzanie, odraczanie lub rozkładanie na raty składek do KRUS, odraczanie i rozkładanie na raty czynszów za dzierżawę gruntów od Agencji Nieruchomości Rolnych. Wójtowie lub burmistrzowie będą mogli też stosować ulgi w podatku rolnym za 2012 r.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę