Ptak_Waw_CTR_2024

Świętokrzyskie: szacowanie strat po zimie

5 stycznia 2016
W 31 ze 102 gmin województwa świętokrzyskiego specjalnie powołane komisje szacują straty po zimie w uprawach. Zgłoszenia od rolników dotyczą głównie wymarznięcia upraw pszenicy, rzepaku oraz sadów morelowych i brzoskwiniowych.
Według wstępnych szacunków gmin, poszkodowanych może być ok. 1,2 tys. rolników, a wymarznięciu mogły ulec uprawy na powierzchni 2,2 tys. hektarów.
W opinii pełnomocnika wojewody świętokrzyskiego ds. usuwania skutków klęsk żywiołowych Leszka Papaja, najwięcej zgłoszeń pojawiło się na początku kwietnia, gdy resort rolnictwa poinformował o szczegółach programu pomocy dla rolników, którym wymarzły uprawy.
"Tegoroczna zima w regionie była dość łagodna. Przez kilka dni panowały mrozy do 30 stopni Celsjusza, ale pola pokrywał śnieg, dlatego straty nie powinny być wyjątkowo duże" - ocenił Papaj.
Dodał, że wymarznięcia nie wystąpiły na dużych obszarach konkretnych gmin czy powiatów, mogły występować lokalnie - w kotlinach, przy szczególnych warunkach glebowych i w przypadkach, gdy uprawy były usytuowane na wzgórzach.
W gminnych komisjach szacujących straty pracują m.in. przedstawiciele Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Modliszewic. Komisje powinny potwierdzić straty na polu, ale część rolników zgłaszała je bardzo późno, często po zaoraniu ozimin i posianiu kolejnych upraw.
W opinii Papaja w takich przypadkach komisje mogą stanąć przed dylematem, w jaki sposób potwierdzić straty. Dodał, że rolnicy często próbują się posiłkować oświadczeniami świadków czy sołtysa wsi. "A wytyczne ministerstwa rolnictwa w tej kwestii są jasne - szkodę można potwierdzić, widząc ją i oceniając różnymi metodami. Staramy się pomóc każdemu, nawet jeżeli są to pojedyncze przypadki, ale straty muszą być udokumentowane" - podkreślił pełnomocnik.
W przypadku strat w sadach, szkody mają być oceniane trzykrotnie - pierwszy raz podczas wizji lokalnej w marcu, potem w fazie kwitnienia drzew i ostatecznie w czerwcu - wtedy sprawdza się, czy zawiązały się owoce.
W województwie świętokrzyskim wymarzły głównie ozime uprawy zbóż - przede wszystkim pszenica i rzepak - sady morelowe i brzoskwiniowe oraz uprawy truskawek. Są też zgłoszenia dotyczące wymarcia pszczół z uli. Najwięcej sygnałów o poszkodowanych rolnikach wpłynęło z gmin Wiślica i Nowy Korczyn w powiecie buskim.
Komisje mają czas na przekazanie protokołów z wizji lokalnych do urzędu wojewódzkiego do końca lipca (jeżeli w gminach nie zgłaszano strat w sadach, dokumenty będą gotowe wcześniej). W przypadku innych klęsk niż wymarznięcia upraw, komisje powinny zakończyć pracę w ciągu dwóch miesięcy od powołania.
Rolnicy, których uprawy ucierpiały w wyniku mrozów, będą mogli starać się o różne formy pomocy od państwa.
O pomoc będą mogły ubiegać się gospodarstwa, w których straty wyniosły średnio powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej lub powyżej 1050 zł - np. w drzewkach owocowych u sadowników. Pomoc będzie pomniejszona o połowę, jeśli rolnik nie ubezpieczył upraw.
Będzie można uzyskać m.in. pomoc na ponowne obsianie upraw ozimych w wysokości 100 zł na hektar. Pomoc ta dostępna jest dla każdego poszkodowanego rolnika i nie jest ograniczona innymi warunkami.
Kolejnymi formami pomocy mają być m.in.: dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych, umarzanie, odraczanie lub rozkładanie na raty składek do KRUS, odraczanie i rozkładanie na raty czynszów za dzierżawę gruntów od Agencji Nieruchomości Rolnych. Wójtowie lub burmistrzowie będą mogli też stosować ulgi w podatku rolnym za 2012 r.


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę