36 browarów z Polski i zagranicy weźmie udział w 42. Ogólnopolskim Święcie Piwowarów i Chmielarzy "Chmielaki", które w piątek rozpocznie się w Krasnymstawie (Lubelskie). W programie imprezy są m.in. konkurs na najlepsze piwo, sesja chmielarska, koncerty.
Krasnostawskie "Chmielaki" nawiązują do tradycji dożynek chmielowych. - Przypomni o niej korowód chmielakowy, który przejdzie przez Krasnystaw. Poprowadzą go starostowie dożynek, niesione będą wieńce chmielowe. Barwny korowód przemierzy ulice miasta wraz z kapelami podwórkowymi, które będą mu przygrywać - zapowiedział Damian Kozyrski dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury, który jest jednym z organizatorów imprezy.
Udział w tegorocznych "Chmielakach", które potrwają od piątku do niedzieli, zapowiedziało 36 browarów z Polski, Czech, Holandii i Słowacji. Jak podkreślił Kozyrski, będą wśród nich browary korporacyjne oraz małe browary regionalne i rodzinne. - Goście naszej imprezy będą mogli kupić i popróbować około 100 gatunków piwa - zaznaczył. Będzie też można zobaczyć, jak wytwarza się piwo - pokazy piwowarstwa zaprezentuje browar rodzinny Bromania z Warszawy.
Browary, biorące udział w "Chmielakach", wystawią 160 gatunków piwa do konkursu na najlepsze piwo, który tradycyjnie odbywa się podczas imprezy. Piwa oceniane będą w 11 kategoriach, w tym roku po raz pierwszy także w kategorii piw niepasteryzowanych. Najlepsze otrzymają złote, srebrne i brązowe medale. Jak wyjaśnił Kozyrski, piwa oceniane będą nie przez zawodowych degustatorów, ale przez samych konsumentów, których w tegorocznym jury będzie czterdziestu. - Jest to największy konsumencki konkurs piwa w Polsce i drugi co do wielkości w Europie - zaznaczył Kozyrski.
Stałym elementem "Chmielaków" jest ogólnopolska sesja chmielarska, podczas której spotykają się chmielarze z całego kraju. Kozyrski zapowiedział, że tematem tegorocznej sesji będą m.in. problemy z kontraktacją chmielu i przyczyny trwającego od kilku lat kryzysu krajowego chmielarstwa. Udział w spotkaniu zapowiedzieli m.in. przedstawiciele Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce Browary Polskie, który skupia największych producentów piwa w kraju.
W programie "Chmielaków" znalazły się liczne imprezy artystyczne i sportowe. Zaplanowano m.in. półmaraton na dystansie 21 km, a także wieczór kabaretowy z udziałem kabaretów Ani Mru Mru, Smile i Kabaretu Młodych Panów. Będzie też Ogólnopolski Przegląd Kapel Podwórkowych, z koncertem wystąpi Kapela Czerniakowska. Imprezę zakończy w niedzielny wieczór koncert pt. Chmiel Rock, z udziałem m.in. Raya Wilsona, byłego wokalisty i gitarzysty The Genesis.
"Chmielakom" towarzyszy wystawa w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie pt. "Chmielarstwo i piwowarstwo", na której pokazywane są m.in. dzbanki, kubki, kufle, miary do piwa i dębowe beczki. Najstarszy eksponat pochodzi z XV w.
Organizowane od ponad 40 lat w Krasnymstawie "Chmielaki" mają związek z dawnymi tradycjami piwowarskimi tego regionu. Piwo w Krasnymstawie warzone było od połowy XVI w. i jeszcze w XIX w. przy ul. Browarnej w tym mieście mieściły się browary i słodownie. Na początku XX w. do rozwoju chmielarstwa na tym terenie przyczynił się inż. Tadeusz Fleszyński (1886-1968), który pracował nad rozpowszechnianiem wiedzy i oświaty na wsi, m.in. wygłaszał pogadanki na temat uprawy chmielu. To dzięki niemu w latach 20. w Szkole Rolniczej w Krasnymstawie otwarto pierwszą w kraju klasę kształcącą chmielarzy.
6000295
1