Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Światowy Tydzień Wody w Sztokholmie

24 sierpnia 2009
Sekretarz Stanu Kazimierz Plocke przebywał w czwartek w Sztokholmie, gdzie wziął udział w seminarium „Szwedzkiej Nagrody Morza Bałtyckiego: Nowy model przywództwa na rzecz promocji wzrostu gospodarczego oraz środowiska”, które zostało zorganizowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwecji i Międzynarodowy Instytut Wody w ramach trwającego aktualnie w stolicy Szwecji Światowego Tygodnia Wody. Celem seminarium była analiza dyskutowanej obecnie wielosektorowej Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego i wynikających z niej możliwości zajęcia się kwestiami dotyczącymi wody słodkiej i morskiej poprzez nowe formy zarządzania i innowacje.
W trakcie seminarium minister Kazimierz Plocke wygłosił referat na temat polskiej wizji współpracy w regionie Morza Bałtyckiego w kontekście Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego. W swoim wystąpieniu Minister skoncentrował się na szansach i możliwościach wynikających ze. strategii nie tylko dla Polski lecz także dla całego regionu Morza Bałtyckiego. Jednocześnie zwrócił również uwagę na wyzwania związane z wdrażaniem strategii, dotyczące przede wszystkim kwestii ochrony środowiska.
W ramach udziału w Światowym Tygodniu Wody minister K. Plocke odbył ponadto spotkanie z minister ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Szwecji, Gunillą Carlsson. Tematem Spotkania była gospodarka wodna w kontekście postępujących zmian klimatycznych na świecie.
Światowy Tydzień Wody, odbywający się od początku lat dziewięćdziesiątych w Sztokholmie, jest okazją do corocznych spotkań ekspertów, praktyków, decydentów i liderów politycznych z całego świata na temat najistotniejszych kwestii związanych z gospodarką wodną i zarządzaniem zasobami wodnymi.
W tym roku laureatem Szwedzkiej Nagrody Morza Bałtyckiego został HELCOM (Komisja Helsińska). Warto przypomnieć, że od 1999 roku 4-krotnie laureatem były podmioty polskie, m.in. w 2000 r. miasto Gdańsk, a w 2007 prof. dr hab. Krzysztof Skóra, kierownik Stacji Badawczej (m.in. fokarium) UG w Helu.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę