Jak podali analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej, najnowszy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) potwierdza prognozy pozostałych agencji analitycznych, dotyczące silnego wzrostu podaży mleka w bieżącym roku. Według FAO w 2012 r. globalna produkcja surowca wyniesie około 750 mln t, tj. o 2,7 proc. więcej niż w 2011 roku.
Podobnie jak w zeszłym roku, największy przyrost spodziewany jest w Azji, głównie za sprawą czołowego światowego producenta - Indii. W kraju tym, w odpowiedzi na rosnący popyt, dostawy mleka zwiększą się prawdopodobnie o około 5,2 mln t do 127 mln ton. Z tego samego powodu istotny wzrost produkcji spodziewany jest także w Chinach (+ 5 proc. w relacji rocznej do 41,5 mln t), Turcji (+5 proc. do 14,9 mln t) i Pakistanie (+2 proc. do 32,5 mln t). Podobnie sytuacja będzie kształtować się w Ameryce Południowej. Według FAO podaż mleka w tym regionie zwiększy się o 3,5 proc. wobec 2011 r. do 69,9 mln t (głównie w Argentynie, Urugwaju i Ekwadorze), przede wszystkim dzięki rosnącym dochodom i wysokim cenom mleka na świecie, a także dobrej kondycji pastwisk.
W Stanach Zjednoczonych prognozy mówią o prawie 2 proc. wzroście, do 90,6 mln t, zaś w Unii Europejskiej - 1 proc. do 156,6 mln t (głównie dzięki lepszej wydajności mlecznej krów, bowiem ich pogłowie od kilku lat systematycznie obniża się).
Będzie to również bardzo dobry rok w rejonie Oceanii (największy światowy eksporter przetworów mleczarskich), gdzie dostawy mleka zwiększą się w bieżącym sezonie o około 7 proc. do 28,9 mln ton.
Większej produkcji FAO spodziewa się także w Afryce (+2,5 proc. do 44,3 mln t), w Rosji (+3,2 proc. do 33 mln t), zaś jej stabilizacji na Ukrainie.
Po spowolnieniu w 2009 r., systematyczna odbudowa produkcji mleka na świecie, wraz z pogarszającymi się perspektywami dla gospodarek krajów rozwiniętych, wywierają bardzo silną presję na spadek światowych cen przetworów mleczarskich. W kwietniu br. opracowany przez FAO indeks globalnych cen artykułów mlecznych (OMP, PMP, masło, sery i kazeiny) obniżył się wobec marca br. o około 6 proc. i ukształtował na poziomie 186 pkt. (co i tak oznacza, że w ubiegłym miesiącu ceny monitorowane przez FAO były o 86 proc. wyższe niż przeciętnie w latach 2002-2004). Warto zwrócić uwagę, że omawiany indeks przyjął najniższy poziom od października 2009 roku.
Potwierdzeniem ciągłego utrzymywania się presji na obniżki cen przetworów mleczarskich są wyniki aukcji kontraktów terminowych organizowanych przez Fonterrę na platformie GlobalDairyTrade. 1 maja br. notowania cen odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) osłabiły się o 4,6 proc. (średnia dla wszystkich kontraktów), pełnego (PMP) o 2,2 proc., zaś odwodnionego tłuszczu mlecznego aż o 14 proc.
Warto jednak zwrócić uwagę, że notowania artykułów mlecznych w przypadku dalszych kontraktów (II połowa roku) kształtowały się na wyższym niż w kontrakcie lipcowym poziomie, co może sugerować, że kupujący oczekują ponownych wzrostów cen.
8965670
1