Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Świat na krawędzi głodu z powodu wysokich cen żywności

18 sierpnia 2011
Nie ma co liczyć na obniżki cen w sklepach. Ceny żywności wciąż pozostają na niezwykle wysokich poziomach. Ponadto zapasy żywności na świecie są bardzo niskie. Z tego powodu coraz większej liczbie ludzi na świecie grozi śmierć głodowa - czytamy w najnowszym raporcie Banku Światowego.

Zdaniem ekspertów BŚ w samej tylko wschodniej Afryce (Etiopia, Somalia) ponad 12 milionów ludzi potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej i dostaw żywności. Poziom ostrego niedożywienia wśród dzieci w wieku poniżej piątego roku życia w Somalii wynosi 40 proc.

W okresie między lipcem 2010 a lipcem 2011 ceny kukurydzy wzrosły o 84 proc., ryżu o 21 proc., pszenicy o 55 proc., cukru o 62 proc. a oleju sojowego o 47 proc.

Zdaniem Banku Światowego ceny pszenicy, które od kwietnia do lipca 2011 spadły z rekordowych poziomów o 13 proc., nadal będą szły w dół. Powodem są bardzo dobre plony w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo do spadku cen pszenicy przyczyniła się decyzja Rosji o zniesieniu embarga na eksport surowca.

Bank podkreśla, że zapasy żywności na świecie są na bardzo niskim poziomie - w przypadku kukurydzy stosunek zapasów do spożycia to ledwie 13 proc., najniższy poziom od lat 70. XX wieku.

Niski poziom zapasów spowodował, iż nawet niewielkie spadki plonów mogą wywindować ceny w górę.

Na końcowe ceny produktów żywnościowych wpływ będą miały również rosnące ceny ropy naftowej, które wzrosły od lutego do lipca o 10 proc.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę