Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że w bieżącym sezonie o ponad 2 proc. ma zmniejszyć się światowe zużycie zbóż na cele przemysłowe. W największym stopniu będzie za to odpowiadała niższa produkcja etanolu z kukurydzy w Stanach Zjednoczonych.
Według Międzynarodowej Rady Zbożowej w sezonie 2012/13 zużycie zbóż na cele przemysłowe na świecie wyniesie blisko 299 mln t, w porównaniu z 306 mln t w sezonie poprzednim, co oznacza spadek o 2,3 proc. Wśród zastosowań przemysłowych prym wiedzie produkcja etanolu dodawanego do biopaliw. Na ten cel w sezonie 2012/13 zużyte ma zostać 137 mln t zbóż. Niemniej jednak, jest to i tak o 7 proc. mniej niż w sezonie poprzednim.
Największym producentem biopaliw ze zbóż są Stany Zjednoczone. W bieżącym sezonie tamtejszy przemysł ma na ten cel zużyć aż 114 mln t kukurydzy. Jednakże ilość ta i tak ma być aż o 13 mln t (10 proc.) niższa niż w sezonie 2011/12. Od połowy 2012 r. rentowność produkcji etanolu jest pod silną presją. Z jednej strony po katastrofalnej suszy bardzo wysokie są ceny kukurydzy, z drugiej zaś słaby jest popyt na benzynę, co jest wyrazem niewystarczająco dobrej sytuacji amerykańskiej gospodarki.
Inne regiony świata odgrywają znacznie mniejszą rolę w produkcji biopaliw ze zbóż, natomiast notują jej wzrost. W UE zużycie zbóż ma w bieżącym sezonie wzrosnąć do 9,7 mln t (wzrost o 1,0 mln t), w Kanadzie do 3,4 mln t (wzrost o 0,2 mln t). W Chinach wykorzystane ma być stabilne na poziomie 5,4 mln t. W pozostałych regionach świata poza wymienionymi oczekiwany jest wzrost zapotrzebowania do 2,6 mln t (o 1,0 mln t).
Drugim najważniejszym zastosowaniem przemysłowym zbóż po produkcji etanolu, jest produkcja skrobi. Zużycie ziarna na ten cel ma zostać zwiększone o 4 proc. do 111,0 mln t. Z kolei przemysł browarniczy ma w bieżącym sezonie przetworzyć 35,3 mln t zbóż, czyli minimalnie mniej niż przed rokiem.