Z prognozy pogody wynika, że na deszcz na razie nie ma co liczyć. Pierwsza i najbardziej pewna pomoc to uruchomienie nowych oraz przedłużenie terminu spłaty starych kredytów klęskowych.
Aby ubiegać się o pomoc trzeba najpierw sprawdzić skutki suszy. Z danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, że tylko na terenie dwóch województw małopolskiego i podkarpackiego nie prowadzi się szacowania strat.
Andrzej Lepper wicepremier minister rolnictwa: Nie zostaje nam nic jak tylko zaapelować, również poprzez środki przekazu do wszystkich, którzy odpowiedzialni są za szacowanie szkód, aby przystąpili do tego niezwłocznie.
Najgorsza sytuacja jest w województwie lubuskim, kujawsko-pomorskim oraz wielkopolskim. Tam większość gmin już zaczęła sprawdzać skutki suszy. W lubelskim, pomorskim oraz dolnośląskim straty szacuje, prawie co piąta gmina.
Susza-szacowanie strat
Lubuskie 94%
Kujawsko – pomorskie 87 %
Wielkopolskie 51%
Lubelskie 10-20%
Pomorskie 10-20%
Dolnośląskie 10-20%
Źródło: MriRW
A straty widać gołym okiem. Największe spustoszenie susza wyrządziła na łąkach i pastwiskach. - Trzeba dowozić paszę z łąk, a na łąkach też nie bardzo jest co ukosić jedynie co ratuje w tej chwili kiszonka. – mówi Bogdan Oszust rolnik z Pniowa
W nie lepszej sytuacji są producenci warzyw. Z tej plantacji fasoli dochodów nie będzie prawie wcale. Rolnicy na deszcz nawet już nie liczą, bo zbiorów nie uda się uratować.
Ręce załamują także producenci malin Rząd w tej sytuacji zaoferował rolnikom pomoc. Wachlarz proponowanego wsparcia wydaje się dosyć szeroki.
Pierwsza i jak na razie najbardziej pewna pomoc to uruchomienie nowych oraz przedłużenie terminu spłaty starych kredytów klęskowych.
Rolnicy będą mogli liczyć także na dopłaty do zakupu materiału siewnego oraz na umorzenie czynszów dla dzierżawców przez Agencje Nieruchomości Rolnych.
Ministerstwo Rolnictwa zapowiada także zwolnienie z opłat na ubezpieczenie rolnicze oraz zmniejszenie wymaganych parametrów przy skupie zboża przez Agencję Rynku Rolnego.
PLANOWANA POMOC SUSZOWA
kredyty klęskowe
przedłużenie spłaty kredytów z ubiegłych lat
dopłaty do zakupu materiału siewnego
umorzenie czynszów dla dzierżawców
zwolnienie z opłat na KRUS
zmniejszenie wymaganych parametrów zboża Źródło: MRiRW
Nierealne jest za to uruchomienie najbardziej oczekiwanej pomocy, czyli zaliczki dopłat bezpośrednich. Bo wypłacanie pieniędzy w dwóch ratach mogłoby cały proces tylko opóźnić.