W piątek obradował Wojewódzki Zespół Reagowania Kryzysowego w województwie pomorskim. Celem posiedzenia była analiza i ocena zagrożeń pożarowych lasów na terenie województwa.
W spotkaniu uczestniczyli: przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz służby Zarządzania Kryzysowego Wojewody. W województwie pomorskim obowiązuje zakaz wstępu do lasów na terenie jednego nadleśnictwa – Choczewa. Na pozostałych terenach – choć zagrożenie utrzymuje się na poziomie dość wysokim, można swobodnie poruszać się po lesie. Jednak służby leśne zalecają szczególną uwagę osobom odwiedzającym lasy, parki, miejsca zadrzewione, by nieuwaga lub nieostrożność turystów nie przyczyniła się do wystąpienia pożaru.
- Służby leśne oraz przeciwpożarowe oceniły dotychczasowe działania w zakresie gaszenia pożarów w lasach - mówi Anna Dyksińska, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego. - W tym miesiącu odnotowano 10 przypadków obejmujących 1,4 ha powierzchni. W analogicznym okresie roku ubiegłego, było 26 pożarów na terenie 20 ha.
Niemniej jednak Państwowa Straż Pożarna – celem jeszcze skuteczniejszego chronienia obszarów leśnych - wykorzystuje samolot Morskiego Oddziału Straży Granicznej, który patrolując pas przybrzeżny Bałtyku, jednocześnie baczniej obserwuje tereny zalesione w pobliżu linii brzegowej. W komendach powiatowych odbywają się cykliczne szkolenia z zakresu taktyk gaszenia pożarów w lasach.
Prognozy pogody na najbliższe dni wskazują na znaczące obniżenie temperatur do 24-25 stopni C w ciągu dnia oraz niewielkie przelotne opady deszczu. Kolejna fala upałów prognozowana jest po 19 lipca.
Sytuacja na bieżąco jest monitorowana. O ile zajdzie taka potrzeba będą ogłaszane kolejne ograniczenia w poruszaniu się po lasach osób postronnych. Na stronie internetowej www.traxelektronik.pl można śledzić aktualizowaną co 10 minut sytuację pogodową z uwzględnieniem sytuacji w lasach. W zależności od potrzeb będą odbywały się kolejne posiedzenia Zespołu.