W kompleksie Hali Stulecia (obiekt UNESCO) we Wrocławiu 12 września 2014 roku Fundacja EkoRozwoju organizuje konferencje „Strażnicy Natura 2000 - dostęp do informacji i udział społeczny w zapobieganiu i rozwiązywaniu konfliktów przyrodniczych”
Konferencja podsumowuje dwuletni projekt „Strażnicy Natury 2000 - obywatelski monitoring działań administracji publicznej w ochronie przyrody”, który angażował organizacje pozarządowe i wolontariuszy w społeczny monitoring naruszeń obowiązujących przepisów w zakresie udostępniania informacji o środowisku.
- W jego trakcie zidentyfikowaliśmy najczęstsze problemy i nieprawidłowości w udzielaniu informacji przez samorządy gmin, miast wojewódzkich i Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, zarówno poprzez BIP jak i na wniosek – informuje Fundacja EkoRozwoju.
Jednym z głównych celów konferencji jest przybliżenie stanu obecnego w Polsce w zakresie dostępności do informacji o środowisku i zaprezentowanie społecznych programów monitorujących tę problematykę, dyskusja na temat czy obecnie możliwa jest ochrona przyrody bez aktywności ludzi i czy jest ona zadowalająca oraz zainspirowanie dobrymi praktykami z zakresu udziału społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju lokalnego.
Na konferencji będzie także możliwość otrzymania najnowszych wydawnictw Fundacji EkoRozwoju.
Program Konferencji
10.30 – 11:00
Rejestracja uczestników. Kawa i poczęstunek na przywitanie
11:00 – 12:00
Megatrendy w przyrodzie i ochronie
Krzysztof Świerkosz, Uniwersytet Wrocławski, Czego wolimy nie wiedzieć o ochronie przyrody ... czyli dlaczego jest źle skoro jest tak dobrze?
Dyskusja
12:00 – 13:45
Dostęp do informacji o środowisku, udział społeczny w postępowaniach - stan obecny w Polsce
Krzysztof Smolnicki, Fundacja EkoRozwoju / Polska Zielona Sieć, Czy programowanie funduszy unijnych może mieć wpływ na ochronę przyrody? Udział społeczny środowisk ekologicznych w procesie programowania środków Regionalnych Programów Operacyjnych (16 województw)/ szanse i zagrożenia dla ochrony przyrody.
Sabina Lubaczewska, Fundacja EkoRozwoju, Dostęp do informacji o środowisku w Polsce – wyniki monitoringu społecznego /2013/. Dostępność do informacji poprzez strony BIP, dostępność na wniosek, najczęstsze problemy i nieprawidłowości w udzielaniu informacji w gminach, urzędach miast wojewódzkich i w RDOŚ.
Marta Majka Wiśniewska, Fundacja Greenmind, Konwencja z Aarhus w praktyce. Dostęp do informacji o raportach i postępowaniach ooś. Wyniki monitoringu 320 gmin i 16 RDOŚ, udział społeczny kontra urzędnicy, jak radzić sobie z problemami w udostępnianiu informacji.
Dyskusja
13:45 – 14:30
Przerwa na lunch
14:30-17:00
Partycypacja na rzecz rozwoju i zapobiegania konfliktom - dobre praktyki
Jacek Bożek, Klub Gaja, Moc jest w nas. Czy obecnie możliwa jest ochrona przyrody bez aktywności ludzi? Jak włączać niezaangażowanych? Jak otwierać oczy? Jak łączyć różne światy, wrażliwości, techniki oddziaływania (np. ekologię i sztukę)? Jak szukać rozwiązań w nieoczywisty sposób?
Vlastimil Karlik, Stowarzyszenie Arnika / Koalicja na rzecz rzek, Las dla lokalnej społeczności. Działania czynnej ochrony przyrody łączące aspekt przyrodniczy z aktywnością na rzecz lokalnej niezależności energetycznej i żywnościowej.
Dorota Chmielowiec-Tyszko Fundacja EkoRozwoju/Fundacja Doliny Baryczy. Włączanie społeczność na rzecz ekorozwoju - na przykładzie modelu Doliny Baryczy. Budowanie lokalnej tożsamości na bazie walorów przyrodniczych, ekoprodukt lokalny, ekoturystyka, informacja i promocja; rola zewnętrznych inicjatorów, lokalnych liderów, partnerstwa międzysektorowego.
Strażnicy Natury (prezentacje uczestników projektu), Liderzy zmian - lokalne dobre praktyki - przykłady informowania, angażowania i włączania, budowania zaufania społecznego na rzecz ochrony przyrody.
Dyskusja
9245413
1