Jak dotąd tylko w województwie warmińsko- mazurskim zakończono szacowanie spowodowanych suszą strat w uprawach. Większość komisji powołanych w tym celu przez wojewodów nadal pracuje - poinformowało PAP w poniedziałek biuro prasowe ministerstwa rolnictwa.
Dyrektor biura prasowego resortu rolnictwa Małgorzata Książyk zaznaczyła, że do ministra wpłynął dopiero jeden wniosek - od wojewody kujawsko-pomorskiego - oceniający straty na ponad 153 mln zł. Jak zaznaczył wojewoda, są to tylko częściowe straty, gdyż szacowanie szkód jeszcze się nie zakończyło.
"Do ministerstwa nie dotarły inne wnioski, z czego wynika, że straty są nadal szacowane" - powiedziała Książyk.
Z wnioskiem o wsparcie dla rolników dotkniętych suszą wystąpi wojewoda warmińsko-mazurski. Tam szacowanie szkód się zakończyło, straty komisje oceniły na ponad 172 mln zł. Komisje szacowały straty w ponad 15,5 tys. gospodarstw, które mają w sumie około 388 tys. hektarów ziemi.
Minister rolnictwa Marek Sawicki podpisał 8 sierpnia wniosek o uruchomienie linii kredytowej dla poszkodowanych. Został on przekazany do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i na tej podstawie Agencja może dopłacić do oprocentowania kredytów przeznaczonych dla rolników z tego województwa.
Kredyt preferencyjny tzw. suszowy jest udzielany ze środków własnych banku, ARiMR dopłaca jedynie do jego oprocentowania. Dla rolnika wynosi ono 3,5 proc. w skali roku. Kredyt jest przeznaczony na zakup środków do produkcji rolnej.
Według Pawła Wojcieszaka z biura prasowego ARiMR, procedura wypłacania kredytów suszowych nie została jeszcze uruchomiona.
Jak podał Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, z monitoringu wynika, że na koniec lipca suszą dotkniętych było ponad 30 proc. gmin w Polsce. Najbardziej uciążliwa była susza w woj. wielkopolskim.
Klęska wystąpiła także w innych województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko- pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, łódzkim, opolskim, dolnośląskim i lubuskim.
Książyk przypomniała, że minister Sawicki na początku lipca przedstawił Radzie Ministrów założenia pomocy dla poszkodowanych suszą.
Oprócz kredytów preferencyjnych, Sawicki zaproponował wydłużenie do 5 lat czasu spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów, odroczenie płatności lub rozłożenie w czasie składek na ubezpieczenie w KRUS, ulgi w opłatach czynszu dzierżawnego, zwolnienia z płacenia podatku rolnego, jak najszybszą wypłatę dopłat bezpośrednich (po 1 grudnia 2008 r.) oraz pomoc socjalną.
Obecnie projekt takiej pomocy jest w uzgodnieniach międzyresortowych - poinformowała Książyk.
9157853
1