Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Stawki muszą być dostosowane do dochodowości gospodarstw rolnych

30 sierpnia 2012
Lubuska Izba Rolnicza popiera formę  ubezpieczeń obowiązkowych, ale stawki muszą być dostosowane do dochodowości gospodarstw rolnych w danym roku. Proponowane w nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich zmiany  skierowane  są głównie na poprawę  sytuacji finansowej  ubezpieczycieli.   Następuje wzrost stawek taryfowych z grupy uprawowej  zboża, kukurydza ,ziemniaki, buraki cukrowe  z dotychczasowych  w wysokości 3,5%  sumy ubezpieczenia na 7%.
- Jest oczywiste   że w interesie rolników leży sprawne funkcjonowanie zakładów prowadzących ubezpieczenia rolne  nie mniej należy  zadbać o interes rolnika  narażonego  przede wszystkim na ryzyko  występowania niekorzystnych zmian klimatycznych i dokonując zmiany w ubezpieczeniach   mieć na uwadze zapewnienie rolnikowi   możliwość  wyboru ryzyka  jak i wysokości kosztów ubezpieczenia adekwatnych do uzyskiwanych dochodów.  Z tego względu uważamy za niewłaściwe  wycofanie się z możliwości ubezpieczenia poszczególnych ryzyk  na rzecz pakietu przynajmniej  trzech ryzyk  co w przypadku upraw jarych jeżeli nie będą funkcjonowały ubezpieczenia od suszy jest z zasady nieracjonalne. Ponadto uważamy że likwidacja  granicy taryfowej uprawniająca zakłady do korzystania  z dopłat  otwiera drogę do niekontrolowanego wzrostu składek  ubezpieczeniowych co w warunkach  posiadania większości  ziemi przez małe gospodarstwa  nie jest właściwą drogą do wprowadzenia  powszechnych ubezpieczeń upraw rolnych – mówi Władysław Piasecki, prezes Lubuskiej Izby Rolniczej –
Jak podkreśla LIR dotychczasowy system ubezpieczeń działał sprawnie – wyjątkiem było ubezpieczenie od suszy, które nie było przez zakłady stosowane ze względu na pewne ryzyko wystąpienia strat. Ubezpieczenie od suszy  jest największym problemem rolników, których gospodarstwa leżą w pasie występujących susz a  dodatkowo posiadają ziemie o niskiej bonitacji. Wprowadzone podwyżki taryf również  problemu w tych gospodarstwach nie załatwią  jeżeli  nie rozwiąże się specyficznych warunków ustalana i likwidacji strat spowodowanych suszą.
- Oceniając projekt nowelizacji należy liczyć  się z skokowym wzrostem składek ubezpieczeniowych jak i nadal brakiem racjonalnego rozwiązania  ubezpieczenia od suszy. Z tego względu proponowane zmiany  nie przyczynią  się do  realizacji podanych w uzasadnieniu  celów zwiększenia objęcia ochroną ubezpieczeniową  upraw  jak i  liczby zawieranych polis – dodaje Piasecki.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę