Największy w kraju sprzedawca energii zielonej Energa Hydro i PGE Polska Grupa Energetyczna przejmą projekty dotyczące budowy farm wiatrowych realizowanych w Polsce przez hiszpańską spółkę Iberdrola Renewables - podje NaszDziennik.pl. Po przejęciu farm duńskiej spółki Dong Energy A/S Iberdrola to kolejny nabytek Grupy Energa.
Grupa Energa już od dłuższego czasu była zainteresowana projektami farm wiatrowych na terenie Polski. W ubiegłym roku spółka podpisała umowę dotyczącą zakupu praw do projektu farmy wiatrowej o planowanej mocy ok. 60 MW w Miłoradzu od Polish Energy Partners S.A. Plany Energi uległy poszerzeniu z chwilą ogłoszenia we wrześniu 2012 r. planów duńskiej spółki Dong Energy A/S i hiszpańskiej Iberdrola Renewables Polska dotyczących wycofania się z projektów realizowanych w Polsce.
19 lutego br. Energa Hydro podpisała umowę, na podstawie której przejmie część aktywów duńskiej spółki Dong, w tym farmę wiatrową w Karcinie w Zachodniopomorskiem o mocy 51 MW oraz pięć rozpoczętych projektów wiatrowych w północnej części Polski o łącznej planowanej mocy ok. 220 MW. Natomiast PGE będzie właścicielem działających już farm wiatrowych o mocy 60,5 MW oraz pakietu projektów o planowanej mocy ok. 555 MW.
Z kolei zgodnie z podpisaną dzisiaj umową Grupa Energa może nabyć 75 proc. udziałów w spółce Iberdrola Renewables Polska. Jednak jak podkreśla Jakub Dusza z biura prasowego Grupy Energa, intencją Energi oraz PGE jest nabycie 100 proc. udziałów, w tym 25 proc. od akcjonariusza mniejszościowego – Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Całkowita wartość transakcji szacowana jest na ok. 1,1 mld zł.
– Po sfinalizowaniu transakcji Grupa Energa przejmie dwie działające w północnej Polsce farmy wiatrowe – Karścino w województwie zachodniopomorskim i Bystra w województwie pomorskim – o łącznej mocy zainstalowanej 114 MW oraz pakiet projektów. Z kolei PGE nabędzie działające farmy wiatrowe o zainstalowanej mocy 70,5MW oraz pakiet projektów – wyjaśnia Jakub Dusza.
Dodaje, że transakcja jest jednym z elementów strategii Grupy Energa, która polega na uruchamianiu przyjaznych środowisku naturalnemu źródeł energii.
– Energa koncentruje się na projektach charakteryzujących się najniższą emisyjnością dwutlenku węgla, obniżając jej poziom do 0,36t/MWh w perspektywie 2020 r. – tłumaczy przedstawiciel Energi. Sfinalizowanie transakcji powinno nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy, ale jej zamknięcie będzie uzależnione od uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Doradcą transakcyjnym Grupy Energa w procesie przejęcia aktywów Iberdrola Renowables i Dong Energy jest bank inwestycyjny Morgan Stanley.
Sfinalizowanie transakcji z Dong Energy i Iberdrola Renowables ma umocnić pozycję Energi na rynku energii odnawialnej. Moc zainstalowana w Odnawialnych Źródłach Energii wzrośnie z 343 MW do ponad 500 MW, a produkcja energii z 1,3 TWh do 1,8 TWh.
8839426
1