Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Stawiają na zieloną energię

3 grudnia 2015
Największy w kraju sprzedawca energii zielonej Energa Hydro i PGE Polska Grupa Energetyczna przejmą projekty dotyczące budowy farm wiatrowych realizowanych w Polsce przez hiszpańską spółkę Iberdrola Renewables - podje NaszDziennik.pl. Po przejęciu farm duńskiej spółki Dong Energy A/S Iberdrola to kolejny nabytek Grupy Energa.

Grupa Energa już od dłuższego czasu była zainteresowana projektami farm wiatrowych na terenie Polski. W ubiegłym roku spółka podpisała umowę dotyczącą zakupu praw do projektu farmy wiatrowej o planowanej mocy ok. 60 MW w Miłoradzu od Polish Energy Partners S.A. Plany Energi uległy poszerzeniu z chwilą ogłoszenia we wrześniu 2012 r. planów duńskiej spółki Dong Energy A/S i hiszpańskiej Iberdrola Renewables Polska dotyczących wycofania się z projektów realizowanych w Polsce.

19 lutego br. Energa Hydro podpisała umowę, na podstawie której przejmie część aktywów duńskiej spółki Dong, w tym farmę wiatrową w Karcinie w Zachodniopomorskiem o mocy 51 MW oraz pięć rozpoczętych projektów wiatrowych w północnej części Polski o łącznej planowanej mocy ok. 220 MW. Natomiast PGE będzie właścicielem działających już farm wiatrowych o mocy 60,5 MW oraz pakietu projektów o planowanej mocy ok. 555 MW.

Z kolei zgodnie z podpisaną dzisiaj umową Grupa Energa może nabyć 75 proc. udziałów w spółce Iberdrola Renewables Polska. Jednak jak podkreśla Jakub Dusza z biura prasowego Grupy Energa, intencją Energi oraz PGE jest nabycie 100 proc. udziałów, w tym 25 proc. od akcjonariusza mniejszościowego – Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Całkowita wartość transakcji szacowana jest na ok. 1,1 mld zł.

– Po sfinalizowaniu transakcji Grupa Energa przejmie dwie działające w północnej Polsce farmy wiatrowe – Karścino w województwie zachodniopomorskim i Bystra w województwie pomorskim – o łącznej mocy zainstalowanej 114 MW oraz pakiet projektów. Z kolei PGE nabędzie działające farmy wiatrowe o zainstalowanej mocy 70,5MW oraz pakiet projektów – wyjaśnia Jakub Dusza.

Dodaje, że transakcja jest jednym z elementów strategii Grupy Energa, która polega na uruchamianiu przyjaznych środowisku naturalnemu źródeł energii.

– Energa koncentruje się na projektach charakteryzujących się najniższą emisyjnością dwutlenku węgla, obniżając jej poziom do 0,36t/MWh w perspektywie 2020 r. – tłumaczy przedstawiciel Energi. Sfinalizowanie transakcji powinno nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy, ale jej zamknięcie będzie uzależnione od uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Doradcą transakcyjnym Grupy Energa w procesie przejęcia aktywów Iberdrola Renowables i Dong Energy jest bank inwestycyjny Morgan Stanley.

Sfinalizowanie transakcji z Dong Energy i Iberdrola Renowables ma umocnić pozycję Energi na rynku energii odnawialnej. Moc zainstalowana w Odnawialnych Źródłach Energii wzrośnie z 343 MW do ponad 500 MW, a produkcja energii z 1,3 TWh do 1,8 TWh.     



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę