Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Stawiają na nanotechnologię

3 grudnia 2015
Na Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii - pisze NaszDziennik.pl. Tym samym Rzeszów stał się najnowocześniejszym centrum naukowo-dydaktycznym w Polsce.

Budowa Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii kosztowała ponad 64 miliony złotych, z czego 27 milionów uczelnia wydała na zakup specjalistycznych urządzeń do laboratoriów. Centrum wyposażone jest w jedne z najnowocześniejszych urządzeń w Polsce w zakresie badania i wytwarzania nanostruktur. Będą pomocne m.in. podczas badań warstwy ochronnej silników w przemyśle lotniczym.

Z tej nowoczesnej infrastruktury badawczej korzystają już studenci inżynierii materiałowej, biotechnologii, fizyki technicznej oraz informatyki. To właśnie studenci będą również pracować m.in nad stworzeniem kwantowej bramki logicznej, czyli części składowej komputera kwantowego, w którym nośnikiem informacji będą pojedyncze elektrony i który umożliwi np. precyzyjne przewidywanie pogody, rozpoznawanie chorób, a nawet dokładniejszy odczyt genomu człowieka.

W kolejnych laboratoriach będą wytwarzane elementy obwodów kwantowych w oparciu o litografię elektronową i fotonową na jedynej tego typu aparaturze w Polsce. Cały proces przebiega w sterylnych warunkach, w tzw. pokojach czystych o najwyższej klasie czystości.

Projekt, który powstał w Rzeszowie, umożliwia kształcenie na najbardziej nowoczesnej aparaturze technologicznej i badawczej. Uczelnia ma zagwarantowane finansowanie badań na kolejne dwa lata. Granty wynoszą ponad 5 mln złotych, a pochodzą z Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”.

Projekt to nie tylko nowoczesny obiekt, laboratoria wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Jego efektem jest również nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Rzeszowskim: inżynieria materiałowa ze specjalnością nanotechnologia i materiały nanokompozytowe oraz technologie materiałów lotniczych. Jak informuje prof. Eugeniusz Szeregij, dyrektor Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii, w ubiegłym roku na ten kierunek zostało przyjętych 74 studentów, a w br. uczelnia przygotowuje 60 miejsc.

Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii to kolejna inwestycja Uniwersytetu Rzeszowskiego. Kilka dni temu otwarto tu największe w Europie Środkowo-Wschodniej Centrum Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej, którego powstanie kosztowało ponad 100 milionów złotych.

Obiekty powstają na potrzeby badań w zakresie takich dziedzin przemysłu jak: lotnictwo, mechatronika i robotyka, kontrola środowiska, a przede wszystkim technologie informatyczne. Uniwersytet Rzeszowski planuje uruchomienie kolejnego – trzeciego już centrum naukowo-badawczego. Ma być ono otwarte pod koniec tego roku.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę