Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Stanowisko walnego zgromadzenia Podlaskiej Izby Rolniczej

5 stycznia 2016
Stanowisko walnego zgromadzenia Podlaskiej Izby Rolniczej popierające  postulaty  Międzyzwiązkowych Komitetów Protestacyjnych Rolników  Województwa Zachodniopomorskiego oraz Rolników Warmii i Mazur

Walne Zgromadzenie Podlaskiej Izby Rolniczej obradujące w dniu 21 marca2012t. przyjęło niniejsze postulaty:
l.  Zdecydowanie protestujemy przeciwko trybowi procedowania ustawy z dnia 13 stycznia 2012r.o składkach  na ubezpieczenie zdrowotne rolników na 2012r,
Zwracamy się do centrali związkowych i KRIR o jej zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnegoz uwagi na niekonstucyjność oraz nierówne traktowanie  obywateli RP.
2. Domagamy się przedstawienia prawdziwych powodów oraz zbadania legalności wprowadzenia modulacji w zakresie krajowych płatności UPO, redukcji o l0%o kwoty  ponad 5 tyś.  euro, co uderzy w rozwojowe gospodarstwa rodzinne,  produkujące na rynek i obciążone kredytami inwestycyjnymi.
3. Zdecydowanie sprzeciwiamy  się wprowadzeniu podatku dochodowego dla rolników. Naszym zdaniem nie będzie miało to  istotnego  znaczenia dla budżetu państwa, natomiast narazi rolników na zbędne koszty, 1ikwidację wielu gospodarstw oraz zmniejszenie produkcji towarowej.
4. Protestujemy przeciw planom podwyższenia wieku emerytalnego..
5. Żądamy zapewnienia dopłat do kredytów preferencyjnych na zakup ziemi proporcjonalnie do powierzchni  Zasobu WRSP przeznaczonej do sprzedaży w poszczególnych województwach oraz natychmiastowego  uruchomienia kredytowania zakupu obecnie sprzedawanej ziemi.
6. Akty wykonawcze wydane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezesa ANR muszą zapewnić naszym rolnikom możliwość nabywania ziemi w przetargach ograniczonych. W tym  celu należy:
- ograniczyć ilość  działek możliwych do wylicytowania w danym przetargu do jednej.
Żądamy aby Akty wykonawcze wydawane przez Ministerstwa Rolnictwa
i  Rozwoju Wsi oraz prezesa ANR zapewnić naszym rolnikom możliwość nabywania ziemi w przetargach ograniczonych. W tym celu należy :
- zapewnić konieczność akceptacji osób zakwalifikowanych  w przetargu przez samorząd rolniczy;
- wprowadzić możliwości drugiego przetargu ograniczonego z obniżeniem ceny sprzedaży  ziemi
7. Domagamy się aby grunty, które zgodnie z ustawą z dnia 3. l2.20l1r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa zostaną wyłączona z umów dzierżawy, zostały przeznaczone do sprzedaży rolnikom na powiększenie rodzinnych gospodarstw rolnych.
W przypadku gdy grunty nie znajdą nabywców   w przetargu ograniczonym  należy zorganizować  przetarg na ich dzierżawę, a sprzedaży dokonać ponownie w przetargu ograniczonym w późniejszym terminie.

8. Domagamy się wprowadzenia systemu dystrybucji paliwa rolniczego, na zasadach podobnych jak w krajach ,,starej Unii"  - zwrotu pełnej akcyzy.
9. Zdecydowanie sprzeciwiamy  się tworzeniu nowych obszarów szczególnie narażonych na zanieczyszczenia azotanami pochodzenia  rolniczego (OSN) w województwie warmińsko-mazurskim.
Porosły, 21 marca 2012r.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę