Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Stanowisko porozumienia związków i organizacji rolniczych województwa dolnośląskiego

28 lipca 2004

w sprawie funkcjonowania rynku zbóż w okresie tegorocznej
kampanii żniwnej

Podczas spotkania odbytego 27 lipca 2004 r. we Wrocławiu sygnatariusze Porozumienia dolnośląskich związków i organizacji rolniczych , dokonali oceny sytuacji w zakresie przygotowań do funkcjonowania rynku zbóż w okresie tegorocznej kampanii żniwnej.

Wyrażono powszechny niepokój o możliwość stosowania zmowy cenowej przez główne podmioty skupowe.

Podmioty skupowe dążą do maksymalnego obniżania cen skupu. Cena interwencyjna obowiązująca w UE, wynosząca od 1 listopada 2004 r. 101,31 Euro jest obecnie traktowana jako cena maksymalna, gdy faktycznie powinna ona spełniać funkcję ceny minimalnej.

Sygnatariusze POROZUMIENIA żądają, aby organy państwa uruchomiły mechanizmy nie dopuszczające do obniżenia się ceny skupu poniżej ceny interwencyjnej, a także przyspieszyły wejście w życie obowiązujących zasad funkcjonowania rynku zbóż w krajach Unii .

Podmioty skupowe wykorzystując aktualną i prognozowaną sytuację w zakresie plonowania zbóż, objętych systemem interwencji (pszenica,jęczmień,kukurydza), a także przewidywany przebieg pogody w okresie żniw, usiłują już obecnie stworzyć psychozę niskich cen skupu proponując np. dla pszenicy konsumpcyjnej cenę od 350-400 zł/t. Z oceny sytuacji wynika, że duża część rolników nie posiada magazynów zbożowych, a także zmuszona jest z przyczyn ekonomicznych sprzedawać zboże bezpośrednio po zbiorach („prosto od kombajnu”).

Wynikająca z opracowanych przez RCDiROW we Wrocławiu kosztów produkcji pszenicy w br., cena opłacalności skupu powinna wynosić od 480-520 zł/t.

Proponuje się powołanie przy Wojewodzie Dolnośląskim Rady Zbożowej, której celem byłoby monitorowanie rynku zbóż w województwie i ujawnianie przypadków monopolizowania rynku. W uzasadnionych przypadkach należy rozważyć możliwość skierowania odpowiedniego wniosku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sygnatariusze POROZUMIENIA wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec całkowitego zaniechania interwencji rynkowej przez Agencję Rynku Rolnego, a także postulują, aby w utworzonych przez nią centrach skupowych uwzględnić magazyny o pojemności poniżej 8.000 ton mogące prowadzić od 1 listopada 2004 r. skup na ustalonych zasadach.

Brak zdecydowanej reakcji władz na powyższe stanowisko wpłynie na radykalizację nastrojów społecznych wśród rolników i może doprowadzić do wybuchu społecznego na wsi.

Podpisy sygnatariuszy porozumienia:

1.
za Dolnośląską Izbę Rolniczą - Leszek Grala
2.
za WZRKiOR - Eugeniusz Chrzan  
3.
za NSZZ "Solidarność" RI - Maria Zagórny  
4.
za Zarząd Dolnośląski ZZR "Samoobrona" - Grzegorz Kołacz  
5.
za Związek Zawodowy Rolnictwa "Ojczyzna" - Zofia Kudryńska  
6.
za Dolnośląski Związek Dzierżawców i Właścicieli Nieruchomości Rolnych - Marek Baryłko  
7.
za Związek Zawodowy "CNMR" - Artur Mackiewicz  
8.
za ZMW RP "WICT" - Radosław Zysnarski  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę