2 lipca br. na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Franciszek Jerzy Stefaniuk i Stanisław Kalemba przedstawili stanowisko klubu w sprawie ogrodów działkowych. Klub Poselski PSL opowiada się za odrzuceniem w I czytaniu poselskiego projektu, przedstawionego przez PiS, który zakłada:
likwidację osoby prawnej jaką jest Polski Związek Działkowców, przeznaczenie majątku pozostałego po PZD, Skarbowi Państwa, nadanie podmiotowości prawnej wspólnocie ogrodu, którą stanowią wszyscy
właściciele i użytkownicy działek, wprowadzenie możliwości likwidacji ogrodu działkowego, umożliwienie uprawy i korzystania z działki wyłącznie w dwóch formach prawnych: prawa własności oraz prawa użytkowania.
Co przesądza za odrzuceniem projektu ustawy?
Zdecydowany sprzeciw około 1 mln działkowców, poparty około 516 tys. podpisami; Setki stanowisk w tym zakresie napływających do naszego klubu od Rodzinnych Ogrodów Działkowych, Zarządów Okręgowych, osób
indywidualnych z całej Polski.
Wysoka ocena obecnie obowiązujących ustaw a szczególnie ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, ustawy nowoczesnej i zgodnej ze standardami europejskimi, która właściwie reguluje sprawy wewnątrz związku oraz relacje PZD z organami administracyjnymi, chroni działkowców.
Uzasadnione obawy działkowców co do zapowiadanego uwłaszczenia, a raczej przekonanie, że zostaną oni w większości wywłaszczeni, bowiem szczególnie w dużych miastach ponad połowa działek nie jest ujęta w
planie zagospodarowania przestrzennego.
Projekt narusza zasady państwa demokratycznego. Są zastrzeżenia co do zgodności z Konstytucją, obawy, że nastąpi nacjonalizacja mienia będącego własnością działkowców.
Wdrożenie w życie projektu rozbije, osłabi działkowców, skłoni ich ze względu na różny stan prawny (własność, dzierżawa, użytkowanie - co ze wspólną infrastrukturą) doprowadzi do likwidacji ogrodów działkowych w Polsce.
Nie można proponować takich rozwiązań bez żadnych rozmów, konsultacji z około milionową organizacją, obejmującą miliony osób, a więc walcząc z nimi, czy też działając zdecydowanie przeciwko nim, szczególnie kiedy dotyczy to około miliona rodzin o niewielkich dochodach, dla których działka jest całym życiem, pracą, zdrowiem, wypoczynkiem, oazą spokoju, często wyjątkowym dorobkiem całego życia.
Klub Poselski PSL zdecydował o utrzymaniu zapisów o właściwym odszkodowaniu za majątek, a także zabezpieczenie terenów zamiennych w przypadku likwidacji ogrodów działkowych przy realizacji inwestycji drogowych. (Ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych).
Ze wzglę1)dów ekologicznych, ochrony środowiska, zdrowia, wypoczynku i rekreacji, należy utrzymać i rozwijać, szczególnie w aglomeracjach na osiedlach, tereny zielone, oazy natury. Tereny na inwestycje znajdują się przecież na obrzeżach miast lub poza nimi.
Ruch ogrodnictwa działkowego w Europie i Polsce pomyślany był jako pomoc socjalna dla biedniejszej części społeczeństwa ze strony władz samorządowych i państwowych. Ogrody działkowe zarówno w Polsce, jak i innych krajach europejskich, zakłada i prowadzi samodzielna, samorządna organizacja działkowców a działka jest przyznawana nieodpłatnie. Tak jest też w Austrii, Niemczech, Francji, Anglii, Danii, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Szwajcarii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Słowacji i Czechach.
Klub Poselski PSL jest za zachowaniem ponad 112-letniej idei ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce i jej dorobku. Wszelkie zmiany w prawie powinny być wdrażane we współpracy, konsultacji, spółdziałaniu, a nie na zasadzie działania przeciw. Nie należy uszczęśliwiać polskich działkowców na siłę, wbrew ich postulatom. Należy dać im spokój do pracy i wypoczynku na działkach. Należy pomagać a nie straszyć niepewnością o losy działek i ich organizacji. Należy zadbać o rozwój Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Polsce.
7942629
1