Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Stabilnie na polskim rynku drobiu

5 stycznia 2016
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, od końca lutego obserwujemy stabilizację cen żywca kurcząt brojlerów. W tygodniu 17-23.03.2014 ceny odnotowane w monitorowanych przez MRiRW zakładach wyniosły przeciętnie 3,70 zł/kg. Jest to stosunkowo niewielki, 2-procentowy (0,06 zł/kg) wzrost cen w okresie pięciu tygodni. Z kolei w ujęciu rocznym obecny poziom jest o 8% niższy, oznacza to, że rok wcześniej za kg żywca brojlerów płacono o 0,31 zł/kg więcej.
Obserwowana stabilizacja cen w kraju wynika w dużej mierze z sytuacji na rynku UE, gdzie ceny kurcząt brojlerów w tygodniach 17-23.02 do 17-23.03 oscylowały w przedziale 193,02-193,97 euro/kg. Są to zatem również niewielkie wahania na poziomie ok. 0,5%.
W kolejnych tygodniach te uwarunkowania popytowo-podażowe mogą ulec zmianie. Oczekujemy, że w kwietniu ceny drobiu napędzane czynnikami sezonowymi (okres Świąt Wielkanocnych) mogą wzrosnąć. Podwyżki cen nie powinny być jednak duże. Z danych GUS dot. liczby wstawień piskląt brojlerów wynika, że w lutym, po uwzględnieniu danych dot. handlu zagranicznego, 71 mln szt. piskląt brojlerów wstawiono do kurników. W ujęciu rocznym oznacza to znaczny, 16-procentowy (10,3 mln szt.) wzrost. Zatem przy ok. 6 tygodniowym procesie produkcji, kurczęta powinny trafić na rynek od połowy marca do połowy kwietnia, czyli jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Naszym zdaniem, pomimo takich znacznych wzrostów w podaży kurcząt, ceny żywca mogą nawet nieznacznie wzrosnąć.
Biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną w Polsce i na rynku UE, utrzymuje się stały popyt na mięso drobiowe, które jest najtańszym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego. Potwierdzają to dane IERiGŻ, które wskazują na kontynuację wzrostowej tendencji konsumpcji drobiu w kraju, do poziomu ok. 27,5 kg na osobę w bieżącym roku. Te czynniki popytowe, wspierane dodatkowo przez wzrost spożycia w okresie Świąt, jak również oczekiwane utrzymanie się wysokiej dynamiki eksportu mięsa drobiowego, powinno znaleźć przełożenie w stopniowym wzroście cen żywca w kolejnych miesiącach br. Oczekujemy, że ta dynamika będzie już widoczna w kwietniu.
W ujęciu rocznym USDA przewiduje, że konsumpcja drobiu na terenie UE w br. będzie wykazywała tendencję wzrostową do 9,58 mln t, co oznacza 2-procentowy łączny wzrost konsumpcji wzrost w ujęciu rocznym. Bardziej umiarkowane są prognozy Komisji Europejskiej zawarte w "Short Term Outlook for Arable Crops, Meats and Dairy", według których spożycie mięsa drobiowego w UE wzrośnie łącznie o 0,8% w br. co oznacza konsumpcję 21,5 kg na osobę, wzrost o 0,6% w skali roku. Pomimo że prognoza KE zakłada o wiele niższą dynamikę, perspektywy rozwoju dla rynku drobiu w UE wydają się być zdecydowanie pozytywne.
Powyżej przedstawione czynniki wskazują na utrzymanie się silnego popytu na mięso drobiowe zarówno na rynku krajowym jak i europejskim, co powinno znaleźć odzwierciedlenie we wzroście cen w kwietniu do poziomu 3,72-3,82 zł/kg.




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę