Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Stabilna produkcja pasz przemysłowych w Polsce

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że w najnowszym raporcie Strategie grains analitycy zwiększyli nieznacznie prognozę produkcji pasz przemysłowych w UE w sezonie 2012/13. Niemniej jednak produkcja ta ma wciąż być o 0,7 proc. niższa niż w poprzednim sezonie.

Według raportu z 14.02 produkcja przemysłowa pasz w UE-28 (z Chorwacją) w bieżącym sezonie wyniesie 138,3 mln t. To o 0,3 mln t więcej niż prognozowano miesiąc wcześniej. W ubiegłym sezonie wyprodukowano 139,3 mln t pasz, co oznacza, że w bieżącym sezonie zanotujemy spadek o 0,7 proc. Mniejsza ma być produkcja pasz dla trzody chlewnej. Ma ona wynieść 48,4 mln t, czyli o 1,3 mln t mniej niż w poprzednim sezonie. W przypadku pasz dla bydła, prognozy mówią o produkcji na niezmienionym wobec poprzedniego sezonu poziomie 37,4 mln t. Wciąż rośnie jednak wytwarzanie mieszanek dla drobiu - w bieżącym sezonie ma wynieść 52,5 mln t, czyli o 0,3 mln t więcej niż w sezonie 2011/12.
Według autorów raportu w sezonie 2013/14 nadal wzrastać ma produkcja pasz dla drobiu (do 52,8 mln t), kontynuowany ma być trend spadkowy w przypadku pasz dla trzody chlewnej (do 47,7 mln t) i ma zacząć obniżać się wolumen produkcji pasz dla bydła (do 37,2 mln t). W rezultacie w UE-28 wyprodukowane zostanie 137,7 mln t pasz przemysłowych, czyli o 0,4 proc. mniej niż w sezonie bieżącym.
Jeśli chodzi o Polskę, Tallage prognozuje produkcję w bieżącym sezonie na takim samym poziomie jak w sezonie 2011/12, czyli 7,6 mln t, z czego 0,8 mln t stanowić będą pasze dla bydła, 1,4 mln t dla trzody, a 5,4 mln t dla drobiu. W przyszłym sezonie wzrosnąć do 0,9 mln t ma produkcja pasz dla bydła, a produkcja pasz dla trzody i drobiu ma pozostać na podobnym poziomie.
W stosunku do zużycia paszowego (łącznie przemysłowego i w gospodarstwach) poszczególnych gatunków zbóż, analitycy Tallage prognozują, że w Polsce w bieżącym sezonie znacznie zmniejszy się zużycie pszenicy (z 3,5 do 2,6 mln t), co zostanie z naddatkiem zrównoważone przez większe zużycie jęczmienia (z 2,2 do 2,8 mln t) oraz kukurydzy (z 1,7 do 2,5 mln t).
Podobne zmiany w zużyciu zbóż zachodzą na poziomie całej UE. W sezonie 2012/13 mniejsze o 5,2 mln t (-9,9 proc.) będzie wykorzystanie pszenicy na pasze, wzrośnie natomiast o 0,3 mln t (+0,8 proc.) wykorzystanie jęczmienia i o 1,5 mln t (+3,0 proc.) kukurydzy.
Naszym zdaniem tak duży wzrost wykorzystania paszowego kukurydzy w Polsce jak prognozuje Tallage będzie trudny do osiągnięcia. Dotychczasowe wyniki handlu zagranicznego oraz prognozy na najbliższe miesiące świadczą o tym, że to eksport zagospodaruje większość wzrostu produkcji kukurydzy w sezonie 2012/13. Obecna relacja cen pszenicy i kukurydzy rzeczywiście zachęca do zwiększania proporcji tego drugiego gatunku zboża w paszach. Jeżeli jednak będzie utrzymywało się wysokie tempo eksportu i wykorzystania paszowego, ta relacja może się wkrótce zmienić.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę