Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Stabilna dynamika polskiego przemysłu

22 listopada 2014
Dynamika polskiego przemysłu ustabilizuje się w najbliższych miesiącach, choć perspektywa nie jest wyrazista. Wzrost będą napędzać sektory gospodarki zorientowane na eksport - ocenia JP Morgan podtrzymując prognozę obniżki stóp procentowych NBP o 50 pb.

"Uwzględniając różne czynniki sądzimy, że dynamika polskiego przemysłu ustabilizuje się w krótkim czasie" - napisali analitycy banku w komentarzu.

GUS ogłosił w czwartek, że produkcja przemysłowa w październiku przyrosła o 1,6 proc. rdr wobec 4,2 proc. rdr we wrześniu i 0,3 proc. mdm (wyrównana sezonowo) wobec przyrostu o 1 proc. mdm we wrześniu, odwracając z nawiązką spadek z sierpnia (-1,1 proc. mdm). Przed ogłoszeniem danych bank przewidywał wzrost produkcji na 1,7 proc. rdr.

"Perspektywa dla przemysłu nie jest wyrazista - wskaźniki wyprzedzające wysyłają mieszane sygnały. Rejestracje nowych samochodów w UE odbiły się w październiku, co jest zachęcającą oznaką wyższej produkcji polskiego przemysłu motoryzacyjnego w najbliższych miesiącach. Równocześnie spadkowy trend składnika zamówień niemieckiego indeksu PMI i niższe zamówienia eksportowe w Niemczech wskazują na oddolne ryzyko dla produkcji polskiego przemysłu" - ocenił bank.

Według JP Morgana RPP będzie pod presją redukcji oprocentowania stóp procentowych NBP, ponieważ stopa inflacji od dłuższego czasu jest poniżej celu i nie zanosi się na to, by miała się w niego wstrzelić przed końcem 2016 r. Stopa inflacji obniżyła się we wrześniu do -0,6 proc. rdr.

"W sytuacji, gdy więcej niż połowa składników koszyka inflacyjnego w Polsce wykazuje deflację, a większość składników inflacji bazowej jest bliska zera, wskaźnik CPI pozostanie pod kreską przynajmniej do końca I kwartału 2015 r., to zachodzi ryzyko, że deflacja zakorzeni się w niskich i obniżających się oczekiwaniach inflacyjnych" - zaznacza komentarz.

JP Morgan zaznacza zarazem, że po mocnych danych PKB za III kwartał trudno przewidzieć, kiedy RPP zdecyduje się na cięcie stóp. Główna stopa procentowa po październikowej obniżce o 50 pb. jest na poziomie 2 proc.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę