W drugim tygodniu lutego ceny pszenicy ustabilizowały się. Wzrosły ceny żywca wieprzowego - poinformowało w poniedziałek Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).
Według danych MRiRW, w dniach 5-11 lutego 2007 odnotowano stabilizację cen skupu pszenicy konsumpcyjnej, za którą płacono średnio w kraju 644 zł/t. Cena ta nieznacznie się różniła od notowanej przed miesiącem (o 0,3 proc. wyższa), ale jednocześnie zboże to było droższe o blisko 65 proc. niż rok temu.
Obniżyły się natomiast w ciągu tygodnia oá2,3 proc. ceny skupu żyta konsumpcyjnego i wyniosły średnio 610 zł/t. Jednakże ziarno to podrożało wobec porównywalnego okresu sprzed miesiąca o 3 proc. i było również droższe o ponad 72 proc. niż rok temu.
Za jęczmień paszowy płacono w zbycie oá2,3 proc. więcej niż przed tygodniem, tj. 575 zł/t. Podobnie wzrosły jego ceny w ciągu miesiąca (oá2 proc.). W porównaniu do notowań sprzed roku cena ta była wyższa o blisko 61 proc.
Resort rolnictwa odnotował wzrost cen płaconych w skupie dostawcom kukurydzy. Średnio wyniosły one 640 zł/t, tj. o 1,7 proc. więcej niż przed tygodniem. W ciągu miesiąca ziarno to podrożało oáponad 5 proc. i było droższe niż przed rokiem o blisko 66 proc.
W kolejnym tygodniu lutego br. utrzymał się wzrost cen skupu żywca wieprzowego. Według informacji MRiRW w dniach 05-11 lutego 2007 r. wyniosły one średnio 3,29 zł/kg, tj. o 1,9 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Cena ta była już o 3 proc. wyższa niż miesiąc temu oraz nieznacznie (oá0,3 proc.) wyższa niż przed rokiem.
W ciągu tygodnia o 1,3 proc. podrożał również żywiec wołowy w skupie. Jego ceny wyniosły średnio 4,31 zł/kg i były o 2 proc. wyższe niż przed miesiącem. Także w ciągu roku bydło rzeźne zdrożało o blisko 3 proc.
W analizowanym okresie wzrosły też ceny skupu kurcząt. W dniach 05-11 lutego 2007 r. płacono za nie przeciętnie 2,82 zł/kg, tj. o 2,8 proc. więcej niż tydzień wcześniej oraz o 7 proc. więcej niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku, drób ten podrożał o ponad 16 proc. Także indyki podrożały w skupie przez tydzień (o 0,5 proc.) iáich cena wyniosła średnio 4,19 zł/kg. Był to zarazem poziom cen o ponad 3 proc. i o blisko 24 proc. wyższy niż odpowiednio przed miesiącem i rokiem.