Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sprzęt komputerowy dla podmiotów skupujących mleko

24 lutego 2005

W środę 23 lutego br. minister Wojciech Olejniczak, wraz z prezesem Agencji Rynku Rolnego Romanem Wenerskim - gospodarzem spotkania, uczestniczył w przekazaniu sprzętu komputerowego, zakupionego w ramach projektu Phare 2002 „Wdrażanie systemu kwotowania produkcji mleka w Polsce”, wybranym podmiotom skupującym.

Jest to przyjemny moment kiedy możemy rozdysponować ten sprzęt komputerowy - wykorzystanie Phare 2000 w 100 proc. to na pewno sukces –  powiedział minister zwracając się do przedstawicieli mleczarni i dodał z zadowoleniem odnotowałem duże zainteresowanie mleczarni środkami z Sektorowego Programu Operacyjnego. Są już takie, z którymi wkrótce będą podpisywane umowy. Niektóre planują inwestycje wymagające maksymalnego dofinansowania - czyli 20 mln zł." Projekt Phare 2002 „Wdrożenie systemu kwotowania produkcji mleka w Polsce.

Komisja Europejska zaakceptowała w 2002 roku. Jego celem jest przygotowanie, zarówno struktur organizacyjnych Agencji Rynku Rolnego do administrowania kwotami mlecznymi, jak i przedstawicieli sektora mleczarskiego oraz doradztwa rolniczego, do zadań wynikających z funkcjonowania systemu. W ramach projektu dokonano praktycznej weryfikacji funkcjonowania systemu kwotowania produkcji mleka w Polsce, w tym systemu informatycznego wspomagającego administrowanie kwotami mlecznymi, opracowano system nadzoru dostawców hurtowych, bezpośrednich i podmiotów skupujących. Ponadto jednym z założeń projektu jest stworzenie systemu informowania uczestników mechanizmu.

 Realizacja ww. projektu w ARR rozpoczęła się w czerwcu 2003 roku. Biorąc pod uwagę iż, kwotowanie produkcji mleka stanowi największy mechanizm WPR na rynku mleka, jego działanie uzależnione jest od współdziałania poszczególnych jednostek funkcjonujących w ramach mechanizmu. Kluczową rolę odgrywają podmioty skupujące, które stanowią ważne ogniwo pomiędzy organami Agencji a dostawcami hurtowymi. Działania w ramach systemu kwot mlecznych w znaczącej mierze wspomagane są przez system komputerowy tworzony w ARR z jednej strony, z drugiej zaś system komputerowy będący w dyspozycji podmiotów skupujących, wspomagający właściwe gromadzenie danych o dostawcach czy dostawach mleka. System ten obsługuje ponad 355 tyś. dostawców hurtowych oraz ponad 78 tys. dostawców bezpośrednich.

 Dzięki współdziałaniu systemu informatycznego ARR oraz systemów będących w dyspozycji podmiotów skupujących możliwy jest transfer danych, niezbędnych do monitorowania rynku mleka przez ARR oraz pozyskiwania danych wymaganych przez Komisję Europejską celem rozliczenia przyznanej Polsce krajowej ilości referencyjnej. Biorąc pod uwagę, iż posiadanie bądź dostęp do systemu informatycznego umożliwiającego transfer danych jest wymogiem ustawowym, który musi spełnić każdy podmiot skupujący aby wywiązać się z obowiązku przekazywania informacji do ARR, w fiszy projektu Phare przewidziano zakup sprzętu dla wybranych podmiotów skupujących w ramach współfinansowania projektu.

W ARR zostało przeprowadzone postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na zakup i dostawę zestawów komputerowych dla podmiotów skupujących, na potrzeby kwotowania produkcji mleka. W ramach postępowania wyłoniono ofertę na dostawę 104 sztuk zestawów komputerowych (komputer, monitor, drukarka). Podział sprzętu przeprowadzony został proporcjonalnie do liczby członków Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich oraz członków Związku Prywatnych Przetwórców Mleka. Dla Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich przewidziano 85 zestawów, natomiast dla Związku Prywatnych Przetwórców Mleka przewidziano 19 zestawów. Podmioty skupujące, które otrzymają wspomniany sprzęt zostały wytypowane przez obydwa związki.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę