Od 1 maja br. będą obowiązywały nowe wymogi dla przedsiębiorców zajmujących się produkcją i wprowadzaniem do obrotu środków żywienia zwierząt. Odpowiedni projekt ustawy dostosowujący nasze prawo do wymogów Unii Europejskiej niebawem wpłynie do Sejmu.
Nowe przepisy wprowadzą zmienione zasady dla prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji, wprowadzania do obrotu, znakowania i transportu środków żywienia zwierząt. W przypadku produkcji pasz leczniczych przedsiębiorca będzie musiał uzyskać zezwolenie wojewódzkiego lekarza weterynarii. Takie zezwolenie będzie potrzebne w przypadku wytwarzania pasz leczniczych z mieszaniny premiksu leczniczego z paszą, zwanego produktem pośrednim.
Właściwi miejscowo powiatowi lekarze weterynarii będą prowadzili ewidencję przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie obrotu środkami żywienia zwierząt – tzw. dealerów, którzy we wniosku muszą podać również oświadczenie o prowadzeniu spisu środków żywienia zwierząt, które wprowadzają do obrotu.
Nowe obowiązki przewidziano dla importerów środków żywienia zwierząt. Jeżeli przedsiębiorca będzie sprowadzał z zagranicy materiały paszowe, które dotychczas nie znajdowały się w obrocie na terytorium Polski, nie spełniające wymagań odnośnie do oznakowania, będzie musiał zgłosić ten fakt do powiatowego lekarza weterynarii, a także przeprowadzić badania sprowadzonych środków na własny koszt.
Obowiązkiem przedsiębiorcy-importera będzie przekazanie w ciągu 10 dni nabywcy towaru, a także służbom weterynaryjnym, informacji o wynikach badań. Lekarz weterynarii musi przekazać informacje o każdej tego typu przesyłce głównemu lekarzowi weterynarii, a ten z kolei powiadomić Komisję Europejską o wszelkich podjętych w tej sprawie działaniach.