Sierpniowe dane pokazują, że gospodarka ma się gorzej. Ale tym razem najwięksi pesymiści nie trafili z prognozami. GUS podała, że sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 1,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 1,1 proc. Największy spadek sprzedaży dotyczył pojazdów mechanicznych.
Wśród analityków rynkowych zaczęło się już odliczanie przed spodziewaną październikową obniżką stóp procentowych. Ostatnie dane pokazywały bowiem zgodnie, że najlepsze już było. W III kwartale wzrost PKB nie będzie tak dobry jak 3,4 proc. zanotowane na początku roku. Zadyszki dostał przemysł, rynek pracy przestał poprawiać się tak dynamicznie jak wcześniej, a ekonomiści zapowiadają że rosyjskie sankcje dopiero przyniosą spowolnienie eksportu.
Do tego wszystkiego od dwóch miesięcy mamy deflację. Wszystko to ma skłonić Radę Polityki Pieniężnej do obniżenia kosztu kredytu.
Do tej listy złych wiadomości GUS dodał kolejną pozycję: dynamika sprzedaży detalicznej spowolniła do 1,7 proc. z 2,1 proc. w lipcu. To wynik ani dobry, ani zły. Bo z jednej strony mamy osłabienie apetytu na zakupy, ale z drugiej tym razem nie spełniły się nawet umiarkowanie pesymistyczne prognozy. Bo średnia rynkowych oczekiwań wynosiła wynik +1 proc., a nie brakowało analityków, którzy mówili o zerowym wzroście.
GUS podał, że sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 2,8 proc. rok do roku. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w sierpniu rdr wzrosła o 1,6 proc., a mdm spadła o 0,9 proc.
Największe spadki sprzedaży zanotowano w dziale pojazdy mechaniczne - o 5,5 proc. rok do roku i 15,1 proc. w stosunku do lipca. W ujęciu rocznym w sierpniu o ponad 4 proc. spadła też sprzedaż paliw. Natomiast najbardziej w stosunku do sierpnia 2013 r. wzrosła sprzedaż leków i kosmetyków - o 9,4 proc. oraz odzieży i obuwia - o 19 proc. Sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych wzrosła o 2,3 proc., a pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach - o 3,6 proc.
W stosunku do lipca najbardziej wzrosła sprzedaż mebli oraz sprzętu AGD i RTV - o 5,9 proc. a także odzieży i obuwia - o 4 proc. Największy spadek - obok pojazdów mechanicznych - zanotowano w dziale leki i kosmetyki - o 4,4 proc.
Obroty w handlu detalicznym niewyrównane sezonowo w sierpniu spadły o 0,8 proc. rdr po spadku o 0,9 proc. w lipcu. Po wyrównaniu sezonowym obroty w sierpniu wzrosły natomiast o 5,0 proc. rdr, po wzroście o 2,7 proc. rdr miesiąc wcześniej.
9184243
1