Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sprzedaż detaliczna w listopadzie niższa o 8,1 proc. wobec października

31 grudnia 2014
Sprzedaż detaliczna w listopadzie była niższa o 8,1 proc. niż w październiku tego roku i o 0,2 proc. niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła w ujęciu rocznym o 1,7 proc., a wobec poprzedniego miesiąca spadła o 6,2 proc.

Zgodnie z komunikatem GUS wzrost sprzedaży w ujęciu miesięcznym nastąpił tylko w kategorii meble, RTV, AGD, która była wyższa o 0,1 proc. niż w październiku. Największy spadek sprzedaży zaobserwowano w kategorii "paliwa stałe, ciekłe i gazowe", których sprzedaż była niższa o 12,7 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. O 12 proc. niższa była sprzedaż w odzieży i obuwia, a o 12,5 proc. sprzedaż tzw. pozostałych towarów. Sprzedaż samochodów i motocykli i części była w październiku niższa o 6,7 proc., a żywności, napojów i wyrobów tytoniowych o 7,8 proc.

W porównaniu z poprzednim rokiem sprzedaż paliw spadła o 6,8 proc., samochodów i motocykli i części motoryzacyjnych o 5 proc., a w kategorii "pozostałych" towarów spadek wyniósł 6,3 proc. Największy wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym dotyczył odzieży i obuwia (o 12 proc.), oraz farmaceutyków, kosmetyków i sprzętu ortopedycznego - o 11,7 proc. GUS podał, że o 8,5 proc. wzrosła natomiast "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach".

Urząd statystyczny podał ponadto, że sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w listopadzie spadła o 3,6 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z październikiem spadła o 10,5 proc. natomiast sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych o 3,1 proc. (rdr) i 10,9 proc. wobec października.

W listopadzie odnotowano wzrost - w ujęciu rocznym - nowych zamówień w przemyśle. Było ich o 3,4 proc. więcej, natomiast wobec października nastąpił spadek o 8,6 proc. Nowe zamówienia w przemyśle na eksport wzrosły o 0,2 proc. (rdr), a w ujęciu miesięcznym spadły o 5,4 proc. Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę