OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Sprzedaż detaliczna w listopadzie niższa o 8,1 proc. wobec października

31 grudnia 2014
Sprzedaż detaliczna w listopadzie była niższa o 8,1 proc. niż w październiku tego roku i o 0,2 proc. niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła w ujęciu rocznym o 1,7 proc., a wobec poprzedniego miesiąca spadła o 6,2 proc.

Zgodnie z komunikatem GUS wzrost sprzedaży w ujęciu miesięcznym nastąpił tylko w kategorii meble, RTV, AGD, która była wyższa o 0,1 proc. niż w październiku. Największy spadek sprzedaży zaobserwowano w kategorii "paliwa stałe, ciekłe i gazowe", których sprzedaż była niższa o 12,7 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. O 12 proc. niższa była sprzedaż w odzieży i obuwia, a o 12,5 proc. sprzedaż tzw. pozostałych towarów. Sprzedaż samochodów i motocykli i części była w październiku niższa o 6,7 proc., a żywności, napojów i wyrobów tytoniowych o 7,8 proc.

W porównaniu z poprzednim rokiem sprzedaż paliw spadła o 6,8 proc., samochodów i motocykli i części motoryzacyjnych o 5 proc., a w kategorii "pozostałych" towarów spadek wyniósł 6,3 proc. Największy wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym dotyczył odzieży i obuwia (o 12 proc.), oraz farmaceutyków, kosmetyków i sprzętu ortopedycznego - o 11,7 proc. GUS podał, że o 8,5 proc. wzrosła natomiast "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach".

Urząd statystyczny podał ponadto, że sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w listopadzie spadła o 3,6 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z październikiem spadła o 10,5 proc. natomiast sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych o 3,1 proc. (rdr) i 10,9 proc. wobec października.

W listopadzie odnotowano wzrost - w ujęciu rocznym - nowych zamówień w przemyśle. Było ich o 3,4 proc. więcej, natomiast wobec października nastąpił spadek o 8,6 proc. Nowe zamówienia w przemyśle na eksport wzrosły o 0,2 proc. (rdr), a w ujęciu miesięcznym spadły o 5,4 proc. Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.


POWIĄZANE

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych wzięła udział w webinarium zor...

Dieta sportowca – nieocenione wsparcie dla aktywnych dzieci - mleko jako kluczow...

W ciągu pierwszych 100 dni administracji Trumpa sekretarz rolnictwa USA Brooke R...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę