Sprzedaż detaliczna w grudniu 2013 roku wzrosła o 5,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 17,3 proc. - podał w piątek GUS.
Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w grudniu rok do roku wzrosła o 6,8 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 18,9 proc.
Sprzedaż detaliczna w kategorii "żywność, napoje, wyroby tytoniowe" wzrosła 3 proc. rdr i 25,1 proc. mdm.
W stosunku do grudnia 2012 r. spadła tylko sprzedaż paliw - o 5 proc. Największe wzrosty sprzedaży wobec grudnia 2012 r. GUS zanotował w kategorii pojazdy - o 28,8 proc., meble, AGD, RTV - o 10,6 proc. oraz odzież i obuwie - o 8,5 proc..
Największy wzrost miesiąc do miesiąca zanotowano natomiast w kategorii: prasa, książki - o 41,1 proc., meble, AGD, RTV - 37,1 proc., odzież i obuwie - o 25,8 proc. oraz żywność, napoje, wyroby tytoniowe - o 25,1 proc.
Jak podkreśla Monika Kurtek z Banku Pocztowego, po rozczarowujących danych dotyczących produkcji przemysłowej również wyniki sprzedaży detalicznej okazały się gorsze od prognoz.
- Wzrost sprzedaży o 5,8 proc. rdr jest wprawdzie najlepszym odczytem na przestrzeni całego 2013 r., ale spora w tym zasługa bardzo niskiej bazy odniesienia z grudnia 2012 r., kiedy to gospodarstwa domowe tak silnie zredukowały wydatki, że zanotowany został pierwszy od kwietna 2010 r. spadek sprzedaży o 2,5 proc. rdr. Dynamika grudniowej sprzedaży naznaczona była - jak pokazują dane szczegółowe - efektami jednorazowymi w przypadku samochodów, i w styczniu także dadzą one o sobie znać. Chodzi o możliwość odliczenia od 1 stycznia br. podatku VAT od zakupu samochodu przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Fakt ten powstrzymywał przed zakupami pojazdów w grudniu, w styczniu natomiast może je silnie "podbić". W kolejnych miesiącach postępująca poprawa na rynku pracy w sposób naturalny przekładać się powinna na zwiększanie wydatków także w innych kategoriach, a zatem tempo wzrostu sprzedaży detalicznej powinno coraz wyraźniej przyspieszać. Opublikowane dziś dane raczej neutralnie zostaną przyjęte przez RPP. Rada zapewne uwzględni jednorazowe czynniki stojące za odczytem grudniowej sprzedaży i czekać będzie na dane z kolejnych miesięcy. Spodziewamy się, że w marcowym komunikacie Rada nakreśli scenariusz swojego dalszego działania, a pierwszych podwyżek stóp spodziewamy się nadal pod koniec tego roku - komentuje Monika Kurtek.
Analitycy Banku Millenium podali, żedane wpisują się w obraz stopniowej odbudowy popytu konsumpcyjnego, czemu sprzyja niska inflacja oraz stabilizacja na rynku pracy. Kolejne miesiące powinny przynieść utrzymanie wzrostowej tendencji sprzedaży detalicznej, w wyniku czego popyt krajowy powinien stawać się coraz bardziej wyraźnym filarem wzrostu gospodarczego.
GUS poinformował ponadto, że sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w grudniu wzrosła o 10,3 proc. rok do roku, a miesiąc do miesiąca spadła o 3,4 proc.
Z danych GUS wynika, że sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych w grudniu wzrosła o 7,2 proc. rok do roku, a miesiąc do miesiąca spadła o 3,8 proc.
8823428
1