biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Spóźnione szacowanie

24 października 2006

Lepiej późno niż wcale. Dopiero teraz Ministerstwo Rolnictwa zajęło się sprawą szacowania skutków suszy w programie zalesiania. Rolnicy, którzy ponieśli straty mogą składać wnioski w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji. Ale mają na to niewiele czasu, bo termin upływa 25 października.

Czy o terenach, na których posadzono lasy z unijnego wsparcia zapomniano – pytali rolnicy dwa miesiące temu? Susza nie ominęła też młodych lasów. Najbardziej ucierpiały drzewka liściaste.

W tym miejscu wiosną był posadzony lasek. Teraz została zaledwie 1/3 drzewek. Pytanie skąd wziąć nowe sadzonki, kto ma za nie zapłacić i gdzie straty zgłosić. Uprawy takie podlegają przecież kontroli i rolnicy obawiają się, że mogą zostać posądzeni o próbę wyłudzenia. Wszystko wyjaśniło się dopiero teraz.

Franciszek Kadzik ARiMR: Wszyscy rolnicy, których dotknęła klęska suszy w uprawach leśnych powinni złożyć stosowne oświadczenie w biurach powiatowych Agencji.

Później muszą czekać na komisję, która oszacuje straty. A na wsparcie w postaci nowych sadzonek będą mogli liczyć dopiero wiosną przyszłego roku.

Anna Klisowska Min. Rol.: To, co planujemy w ramach Ministerstwa, jest dostarczenie beneficjentom sadzonek za darmo, aby mogli uzupełnić te straty, które wystąpiły ze względu na suszę.

Takie wsparcie będzie przysługiwać tylko tym rolnikom, u których straty suszowe będą wynosiły ponad 20%.


POWIĄZANE

Zakończona właśnie polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej miała być szans...

Kampania wyborcza ma swoją temperaturę, dynamikę, ostrość. W normalnym życiu pol...

9 lipca wygasa 90-dniowy okres zawieszenia wprowadzonych przez amerykańskiego pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę