Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spotkanie wicepremiera Andrzeja Leppera z przedstawicielami Polskiej Izby Ogrodniczej

5 lipca 2006

Andrzej Lepper. wicepremier i minister rolnictwa spotkał się wczoraj z przedstawicielami Polskiej Izby Ogrodniczej. Rozmawiano o najistotniejszych problemach producentów upraw pod osłonami, czyli roślin ozdobnych i warzyw.

Julian Prystup, prezes Polskiej Izby Ogrodniczej poinformował wicepremiera o skutkach planowanej w projekcie ustawy podwyżki podatku akcyzowego na olej ciężki (mazut). Wprowadzenie tej zmiany spowoduje tak znaczny wzrost kosztów produkcji, że przekroczy on dochody z produkcji. Mówiono także o decyzjach Ministra Gospodarki zawartych w rozporządzeniu z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych wymagań jakościowych dla niektórych paliw ciekłych.

Rozporządzenie to wynika z Dyrektywy Rady UE 1999/32/WE z dnia 26 kwietnia 1999 r. i nakłada na państwa członkowskie obowiązek ograniczenia do 1 proc. zawartości siarki w olejach ciężkich (mazut ). W rozporządzeniu określono, że obowiązek ten wprowadzony zostanie w od 1 stycznia 2007 r. W mazucie produkowanym w naszym kraju zawartość siarki znacznie przekracza ten wskaźnik i w świetle tego rozporządzenia od nowego roku nie będzie mógł być on stosowany w uprawach osłonowych.

Obecni na spotkaniu producenci podnosili problem z zatrudnianiem pracowników sezonowych z kraju i zagranicy. Wicepremier Andrzej Lepper podkreślił, że w ogrodnictwie i sadownictwie występuje konieczność zatrudniania pracowników sezonowych i w tej sprawie zwrócił się już do Ministra MSWiA oraz Ministra Pracy z prośbą o rozwiązanie tych problemów w tym roku oraz wypracowanie odpowiednich przepisów prawnych na przyszłość. - Owoce i warzywa nie będą czekać na drzewach i na plantacjach, aż urzędnicy przygotują stosowne ustawy. Pewne działania trzeba podjąć już dziś i o to już się zwróciłem – podkreślił wicepremier.

Pytany o subwencje do produkcji pomidorów występujące w Holandii szef resortu rolnictwa stwierdził, że sprawę trzeba sprawdzić, ale podkreślił jednocześnie, że „w Unii Europejskiej nie ma po równo. To w Kopenhadze ustalono, że polscy producenci są gorzej traktowani niż ci z państw tzw. starej Unii. Polska na rynku owoców i warzyw nie może prowadzić interwencji. Takie są przepisy i nic na to nie poradzimy”. Wicepremier uznał za zasadne postulaty dotyczące niepodnoszenia akcyzy na wykorzystywane w produkcji pod osłonami, oleje ciężkie. - Taka podwyżka mogłaby doprowadzić do wygaszania tej produkcji – powiedział.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę