W piątek z inicjatywy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego na wniosek gorzelników, z udziałem przedstawicieli resortów finansów, gospodarki, środowiska, skarbu państwa i Urzędu regulacji Energetyki oraz producentów paliw, biokomponentów i alkoholu etylowego, przeanalizowano sytuację na rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych oraz możliwości podjęcia działań zmierzających do aktywizacji tego sektora. Spotkanie odbywało się pod hasłem Bioetanol – produkt poszukiwany czy niechciany.
Minister wraz z gośćmi dyskutował o możliwościach wykorzystania biokomponentów wytworzonych z krajowych surowców. Zwrócił szczególną uwagę na fakt, że dotychczas przyznawana pomoc publiczna, w postaci ulg w podatku akcyzowym, trafia do producentów biopaliw, którzy maja dowolność wyboru dostawcy biokopmoponentu, przez co wsparcie nie wpływa na realizację wszystkich celów, jakie przesądziły o przyjęciu regulacji prawnych.
Minister uznał za priorytet wykorzystanie krajowego potencjału gospodarczego w tym rolniczego przy budowie rynku biopaliw z jednoczesnym poszanowaniem przepisów unijnych. Jednocześnie zauważył, że jest to szczególnie ważne, kiedy nie można mieć pewności czy importowany bioetanol wytwarzany jest zgodnie z zasadami ochrony środowiska naturalnego.
Minister zwrócił się do obecnych podczas spotkania przedstawicieli resortów gospodarki i finansów o podjęcie w porozumieniu z resortem rolnictwa działań zmierzających do zmiany obecnej sytuacji. Stwierdził, że przepisy prawa, które nie przyczyniają się do realizacji celów, które przesądziły o ich wprowadzeniu, winny być niezwłocznie zmieniane. Zaproponował między innymi potrzebę wypracowania efektywnego, dla potrzeb gospodarki krajowej, wsparcia środkami publicznymi budowy rynku biopaliw i biokomponentów.
Minister Marek Sawicki określił, że niezwłocznie powinien zostać wypracowany przez właściwe resorty projekt zmian, który na kolejnym spotkaniu, jeszcze przed końcem roku, poddany będzie konsultacji z przedstawicielami producentów paliw i komponentów.