W dniach 13-14 grudnia, na zaproszenie ministra rolnictwa Republiki Czeskiej Petra Gandaloviča, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, przebywał w Republice Czeskiej na spotkaniu Ministrów Rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej (Český Krumlov), w którym uczestniczyli również ministrowie rolnictwa Bułgarii i Rumunii.
Podczas sesji oficjalnych oraz rozmów roboczych omawiano głównie funkcjonowanie reformy Wspólnej Polityki Rolnej (Health Check), a także reformę Rynku Wina oraz bieżącą sytuację na rynku wieprzowiny.
W odniesieniu do oceny funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej (Health Check) podkreślono wagę tego procesu dla dalszego, do roku 2013, dobrego funkcjonowania WPR. Delegacje zwracały uwagę, że przegląd ten ma służyć usprawnieniu funkcjonowania mechanizmów WPR, ale nie może on być podstawą do zmiany kształtu WPR i zmiany wielkości budżetu przeznaczonego na rolnictwo. Delegacje potwierdziły wspólne stanowisko co do konieczności utrzymania systemu SAPS przynajmniej do roku 2013.
W odniesieniu do wdrożenia pełnego systemu Cross-Compliance, delegacje były zgodne, iż jego pełne wdrożenie powinno nastąpić dla Grupy V4 w roku 2013 (dla Bułgarii i Rumunii w roku 2016). Wprowadzanie tego systemu powinno przebiegać według harmonogramu: obszar A – środowisko, powinien być wprowadzony w roku 2009; obszar B - bezpieczeństwo żywności, w roku 2011 oraz obszar C – dobrostan zwierząt, w roku 2013 (dla Bułgarii i Rumunii odpowiednio (2012, 2014 i 2016). Delegacje zgodnie potwierdziły, że pełne wdrożenie tego systemu jest uzasadnione w momencie uzyskiwania przez producentów nowych krajów członkowskich pełnych płatności bezpośrednich.
W odniesieniu do propozycji Komisji Europejskiej zwiększania kwot mlecznych o 2% rocznie, delegacje zgodnie wyraziły poparcie, podkreślając, że wzrost ten to dobry punkt wyjścia do dalszego zwiększania kwot. Kolejne decyzje w tej sprawie powinny być podejmowane po analizie wykorzystania kwot przez poszczególne kraje członkowskie UE oraz po przeprowadzeniu analizy sytuacji na rynku mleka.
Podczas spotkania omawiano także proponowaną obecnie reformę Rynku Wina. Wszystkie delegacje zgodnie wyraziły sprzeciw wobec zakazu dodawania sacharozy do wina. Kraje ustaliły, że pozostałe jeszcze kwestie sporne będą wyjaśniane w kontaktach bilateralnych.
Podczas roboczych rozmów, ministrowie rolnictwa wymienili poglądy odnośnie bieżącej sytuacji na rynku wieprzowiny w UE. Wszyscy pozytywnie ocenili decyzję Komisji Europejskiej wprowadzającą dopłaty do eksportu mięsa wieprzowego. Zauważyli jednocześnie, że pomimo wspólnych wystąpień podczas posiedzeń Rady Ministrów Rolnictwa UE, decyzja w tej sprawie zapadła zbyt późno i obecnie nie można jeszcze ocenić pozytywnego jej wpływu na sytuację producentów wieprzowiny w UE.
Minister Marek Sawicki zaproponował, aby wnieść sprawę zmiany regulacji rynku wieprzowiny do dyskusji na forum UE. Ocenił, że obecne regulacje nie są wystarczające i nie zapobiegają kryzysom na tym rynku, czego kraje członkowskie doświadczają w tym roku.
Podczas dyskusji delegacje informowały o docierających sygnałach wspierania przez niektóre kraje członkowskie producentów wieprzowiny ze środków krajowych, co jest niezgodne z zasadą WPR. Delegacje uzgodniły, że zostanie dokonana analiza tej sytuacji i wzajemna wymiana informacji. Następnym krokiem byłoby wspólne wystąpienie do Komisji Europejskiej o analizę wsparcia krajowego tego sektora we wszystkich krajach członkowskich UE.
Z inicjatywy Ministra Rolnictwa Republiki Czeskiej odbyło się także spotkanie trójstronne ministrów rolnictwa Czech, Polski i Słowacji, które poświęcone było omówieniu wspólnotowego systemu ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych. Ministrowie uzgodnili potrzebę bliższej współpracy w zakresie rejestracji takich produktów. Dalsze prace w tym zakresie będą odbywać się na poziomie eksperckim.
6837786
1