MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Spotkanie Kierownictwa resortu z Prezydium KZRKiOR

5 sierpnia 2005
W czwartek 4 sierpnia br minister J. Jerzy Pilarczyk spotkał się z Prezydium Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Minister przedstawił związkowcom najważniejsze zadania, jakie stoją przed resortem rolnictwa do czasu wyborów parlamentarnych.

Minister J. Jerzy Pilarczyk omówił skutki tegorocznej suszy. Poinformował, że rolnicy, których gospodarstwa dotknęła susza mogą się ubiegać o kredyty klęskowe z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji. Składane przez wojewodów wnioski o uruchomienie linii kredytowych będą, bez zbędnej zwłoki, podpisywane przez ministra i przekazywane do realizacji ARiMR.

Minister zaznaczył, że poszkodowani mogą również skorzystać z możliwości prolongaty spłat rat kapitału i odsetek, wydłużyć spłatę wcześniej otrzymanych kredytów klęskowych obrotowych, a także z preferencyjnie oprocentowanych kredytów inwestycyjnych.

Minister wyraził również przekonanie, że w przyszłości trudną sytuację rolników dotkniętych klęskami żywiołowymi złagodzą na pewno uregulowania zawarte w niedawno uchwalonej przez Sejm, ustawie o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Ustawa ta stwarza podstawę prawną do stosowania dopłat ze środków budżetu państwa do składek z tytułu zawieranych przez producentów rolnych z zakładami ubezpieczeń umów ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych powodujących straty w produkcji roślinnej i zwierzęcej.

Odnosząc się do sytuacji cenowej na rynku zbóż minister zaznaczył, że na podstawie tygodniowych informacji zbieranych przez resort można stwierdzić, iż ceny skupu pszenicy konsumpcyjnej w ciągu ostatniego tygodnia wzrosły o około 4,5% i osiągnęły średnią wysokość 394 zł/wysokość. Podobna tendencja wystąpiła w przypadku zbóż paszowych.

Minister Jerzy Pilarczyk omówił też działania, jakie podjął resort w celu usprawnienia przebiegu skupu interwencyjnego w tym roku. Poinformował, że 26 lipca wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zmniejszenie minimalnej partii zboża do 40 ton oraz przesunięcie terminu rozpoczęcia skupu interwencyjnego z 1 listopada na 1 września.

Minister przedstawił związkowcom najważniejsze założenia stanowiska resortu w sprawie proponowanej, przez Komisarz Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Mariann Fischer Boel, reformy rynku cukru.

Przewodniczący Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin wyraził poparcie dla przestawionego przez ministra stanowiska. Podkreślił, że przyjęcie reformy w proponowanym kształcie byłoby bardzo niekorzystne dla polskich plantatorów buraka cukrowego. Związkowcy podnosili również zagadnienia dotyczące kwot mlecznych.

Strona związkowa stoi na stanowisku, że należy jak najszybciej uruchomić rezerwę restrukturyzacyjną i czynić odpowiednie starania na rzecz zwiększenia przyznanej Polsce kwoty mlecznej.


POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych FGIS "Argus-Fito" według stanu na 15 grudnia od początku 2024 roku...

Rok 2024 stał się rekordowy dla ukraińskiego przemysłu cukrowniczego – krajowi p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę