Minister J. Jerzy Pilarczyk omówił skutki tegorocznej suszy. Poinformował, że rolnicy, których gospodarstwa dotknęła susza mogą się ubiegać o kredyty klęskowe z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji. Składane przez wojewodów wnioski o uruchomienie linii kredytowych będą, bez zbędnej zwłoki, podpisywane przez ministra i przekazywane do realizacji ARiMR.
Minister zaznaczył, że poszkodowani mogą również skorzystać z możliwości prolongaty spłat rat kapitału i odsetek, wydłużyć spłatę wcześniej otrzymanych kredytów klęskowych obrotowych, a także z preferencyjnie oprocentowanych kredytów inwestycyjnych.
Minister wyraził również przekonanie, że w przyszłości trudną sytuację rolników dotkniętych klęskami żywiołowymi złagodzą na pewno uregulowania zawarte w niedawno uchwalonej przez Sejm, ustawie o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Ustawa ta stwarza podstawę prawną do stosowania dopłat ze środków budżetu państwa do składek z tytułu zawieranych przez producentów rolnych z zakładami ubezpieczeń umów ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych powodujących straty w produkcji roślinnej i zwierzęcej.
Odnosząc się do sytuacji cenowej na rynku zbóż minister zaznaczył, że na podstawie tygodniowych informacji zbieranych przez resort można stwierdzić, iż ceny skupu pszenicy konsumpcyjnej w ciągu ostatniego tygodnia wzrosły o około 4,5% i osiągnęły średnią wysokość 394 zł/wysokość. Podobna tendencja wystąpiła w przypadku zbóż paszowych.
Minister Jerzy Pilarczyk omówił też działania, jakie podjął resort w celu usprawnienia przebiegu skupu interwencyjnego w tym roku. Poinformował, że 26 lipca wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zmniejszenie minimalnej partii zboża do 40 ton oraz przesunięcie terminu rozpoczęcia skupu interwencyjnego z 1 listopada na 1 września.
Minister przedstawił związkowcom najważniejsze założenia stanowiska resortu w sprawie proponowanej, przez Komisarz Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Mariann Fischer Boel, reformy rynku cukru.
Przewodniczący Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin wyraził poparcie dla przestawionego przez ministra stanowiska. Podkreślił, że przyjęcie reformy w proponowanym kształcie byłoby bardzo niekorzystne dla polskich plantatorów buraka cukrowego. Związkowcy podnosili również zagadnienia dotyczące kwot mlecznych.
Strona związkowa stoi na stanowisku, że należy jak najszybciej uruchomić rezerwę restrukturyzacyjną i czynić odpowiednie starania na rzecz zwiększenia przyznanej Polsce kwoty mlecznej.