Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spółki wodne do poprawy

24 lipca 2013
Zdaniem Dolnośląskiej Izby Rolniczej  konieczna jest zmiana nowelizacja ustawy z dnia 18 lipca 2001 roku Prawo Wodne. Przewidziane w tej ustawie dobrowolne członkostwo w spółkach wodnych powinno zostać zamienione na członkostwo obowiązkowe.
Jak podkreśla DIR znowelizować należy art.. 165 ust 1 tego aktu prawnego, zgodnie z którym utworzenie spółki wodnej następuje w drodze  porozumienia co najmniej 3 osób fizycznych lub prawnych, zawartego w formie pisemnej. W nowym brzemieniu stanowiłby on, że każda gmina, w zależności od potrzeb tworzy co najmniej jedną spółkę wodną, której to członkami SA z mocy prawa wszyscy właściciele gruntów położonych na obszarze tej gminy.
- W zmiana umożliwiłaby spółkom wodnym wykonanie ich zadań statutowych, które są finansowane ze składek członkowskich . W aktualnie obowiązującym stanie prawnym nierzadko zdarza się , że korzyść z urządzeń spółki i jej działalności  ponoszą osoby trzecie. Przepis art. 171 wskazanej ustawy zobowiązuje je co prawda do ponoszenia świadczeń z tego tytułu na rzecz spółki wodnej, których to wysokość i rodzaj ustala w drodze decyzji starosta. Rozwiązanie to nie jest niestety stosowane w praktyce. W konsekwencji osoby nie będące członkami spółek wodnych uzyskują korzyści nie dając nic w zamian. Co za tym idzie spółki nie mogą realizować swoich zadań statutowych, bo nie maja na to wystarczających środków. Paraliżu tego można by uniknąć wprowadzając członkostwo obowiązkowe . Wówczas wszyscy płaciliby składki i nie byłoby problemu ściągalności od osób trzecich substratu uzyskanej przez nich  od spółki wodnej korzyści – mówi Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę