Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spółdzielnie rolnicze są potrzebne

3 grudnia 2015
Unijne spółdzielnie, w których zaopatrzają się rolnicy, odgrywają kluczową rolę umożliwiając ich członkom uzyskanie dostępu do najlepszych możliwych usług i środków produkcji, niezbędnych w działalności rolnej, po konkurencyjnych cenach, podkreślił przewodniczący Cogeca Christian P?es na Biznes forum prezydencji Cogeca nt. sektora dostaw środków produkcji, które odbyło się kilka dni temu  w Berlinie.
- Rolnicy liczą, że w spółdzielniach dostaw środków produkcji będą mogli zaopatrzyć się m .in. w maszyny, nawozy, pasze i energię wysokiej jakości po przystępnych cenach oraz będą mogli skorzystać z wyspecjalizowanych usług technicznych i doradztwa,” wyjaśnił Christian P?es - Dzięki tak skutecznemu wsparciu, jakiego udzielają te spółdzielnie, unijni rolnicy mogą przyczynić się do wzrostu produktywności oraz sprostać coraz poważniejszym wyzwaniom związanym z dostawami żywności i środowiskiem.
Ponadto Przemawiając na Forum,  P?es powiedział:, że dzięki udzielaniu nieustannego wsparcia i opracowywaniu rozwiązań dostosowanych do sytuacji rolników, spółdzielnie dostaw środków produkcji sprawiły, że europejskie rolnictwo stało się innowacyjne oraz doprowadziły do wzrostu produktywności. Dzięki dostępowi do tego rodzaju usług rolnicy mogą produkować więcej przy mniejszym zużyciu zasobów - więcej żywności, pasz, bioenergii i roślin nieprzeznaczonych do spożycia, a także więcej dóbr publicznych, przy jednoczesnej kontroli kosztów produkcji. Spółdzielnie dostaw środków produkcji są kluczowym narzędziem do dyspozycji rolników, dzięki któremu mogą oni wprowadzać innowacje i zwiększać produktywność oraz sprostać wyznaniom związanymi z dostawami żywności.”
Zdaniem przewodniczącego Cocega wraz z globalizacją rynków, spółdzielnie dostarczające środki produkcji powstają na szczeblu UE i dostosowują się do nowej sytuacji, by wzmocnić swoją pozycję konkurencyjną na szczeblu międzynarodowym. Jak podkreśla Pees coraz silniejsza konkurencja na świecie wywiera na nie presję, by dostarczały opłacalne rozwiązania dla rolników. Spółdzielnie dostaw środków produkcji szybko rozwijają się na rynku międzynarodowym i wykorzystują możliwości wzrostu w Europie oraz na rynkach wschodzących.
- By to osiągnąć, rozszerzają zakres modeli biznesowych, które okazały się skuteczne na rynkach UE. Muszą jednak współpracować z miejscowymi rolnikami i innymi partnerami z łańcucha żywnościowego, by osiągnąć sukces i zdobyć nowe rynki.  Coraz częstsze fuzje i przejęcia pozwalają spółdzielniom na rozwój i pozwalają im konkurować z innymi podmiotami. Spółdzielnie dostaw środków produkcji będą musiały jednak zintensyfikować swoją działalność przedsiębiorczą w najbliższych latach, jeśli chcą osiągnąć sukces – podsumował swoje wystąpienie Christian P?es.

 


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę