Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spółdzielczy eksporterzy produktów mleczarskich

10 listopada 2006

Targi Mleko-Expo to nie tylko czas na wymianę doświadczeń i zdobywanie nowych klientów. To także czas na uhonorowanie najlepszych spółdzielczych eksporterów w 2005 r. Agencja Rynku Rolnego jako administrator handlu z krajami poza UE ma ten zaszczyt nagradzać najlepszych eksporterów.

Pierwsze miejsce wśród spółdzielczych eksporterów w 2005 r. zajęła Spółdzielnia Mleczarska „Mlekovita” w Wysokim Mazowieckim, drugie – Spółdzielnia Mleczarska „Ostrołęka” w Ostrołęce, trzecie – OSM w Radomsku. Na kolejnych miejscach od czwartego do dziesiątego uplasowały się: Spółdzielnia Mleczarska „Spomlek” w Radzyniu Podlaskim (IV), OSM Łowicz (V), OSM Krasnystaw (VI), Mazowiecka Spółdzielnia Mleczarska „Ostrowia” w Ostrowi Mazowieckiej (VII), OSM w Kole (VIII), Spółdzielnia Mleczarska w Łapach (IX) i OSM we Włoszczowie (X). Wszyscy laureaci otrzymali puchary prezesa ARR.

Agencja Rynku Rolnego administruje obrotem towarowym z zagranicą i wydaje pozwolenia na przywóz i wywóz produktów na rynku mleka oraz wypłaca refundacje wywozowe (dopłaty eksportowe) do produktów mleczarskich (mleka w proszku, masła, serów i śmietany). W sumie od akcesji z Unią Europejską agencja wypłaciła przedsiębiorcom z tej branży 242 mln PLN dopłat do eksportu produktów (do ponad 100 tys. ton produktów). Najważniejszymi rynkami zbytu polskich produktów poza krajami UE są nadal kraje byłej WNP, w tym głównie Rosja i Ukraina. Polscy eksporterzy lokują również produkty na rynkach innych krajów np. Ameryki Północnej i Południowej oraz w krajach Azji Środkowej. Głównymi kierunkami eksportu mleka w proszku była Algieria, Egipt, Arabia Saudyjska, Wietnam i Kuba. Masło wywożono przede wszystkim do Maroka, Meksyku i Rosji. Około 70% serów wywożonych z Polski trafiło na rynek rosyjski. Sery eksportowane były również na Ukrainę, jak również do Egiptu, Arabii Saudyjskiej i Tunezji.

Tylko w tym roku w okresie od 01.01.2006r. do 30.10.2006r. ARR wypłaciła refundacje do 36 366 ton, na kwotę blisko 72 mln PLN.


O refundację wywozową (wypłacaną przez ARR) można ubiegać się zgodnie z ogólnymi zasadami handlu zagranicznego.

Obecnie na rynku mleka obowiązują następujące stawki refundacji (dopłat eskportowych):
pełnego mleka w proszku - stawka refundacji - 52,00 EUR/100 kg,
masła 82% - stawka refundacji - 99,50 EUR/100 kg,
bezwodnego tłuszczu mlecznego - stawka refundacji - 124,18 EUR/100 kg,
serów - stawka refundacji - od 8,15 EUR/100 kg do 45,14 EUR/100 kg.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę