Krajowa Rada Spółdzielcza realizuje ogólnopolski projekt pt. „Podniesienie wiedzy w zakresie działania spółdzielni rolniczych, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania spółdzielnią oraz prowadzenia działalności finansowej i marketingowej”.
Koszty realizacji projektu refundowane są do 100% ze środków UE w ramach działania „Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie” PROW 2007-2013, wdrażanego przez Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA – VI edycja konkursów. Instytucja Zarządzająca PROW - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Szkolenia w ramach II i III etapu projektu będą realizowane w okresie: wrzesień 2014 - kwiecień 2015 .
Są one kontynuacją dotychczasowych, intensywnych w ciągu ostatnich 7 lat działań szkoleniowo-doradczych i wydawniczych KRS, w zakresie gospodarczego organizowania się rolników, w szczególności poprzez tworzenie i rozwijanie grup producentów w formie spółdzielni. Zrealizowane dotychczas działania, w tym szkolenia, organizowane głównie przy współpracy z bankami spółdzielczymi oraz związkami i spółdzielniami rolniczymi, a także izbami rolniczymi, ośrodkami doradztwa rolniczego, urzędami marszałkowskimi i samorządem terytorialnym (wójtami, starostami), przyczyniły się do znaczącego podniesienia wiedzy i świadomości w zakresie potrzeby odbudowy spółdzielczości rolniczej i uzyskania jej właściwego miejsca w gospodarce kraju – na wzór spółdzielni rolników w krajach Zachodniej Europy. Potwierdzają to dane dotyczące liczby tworzonych grup producentów w formie spółdzielni w ostatnich latach, średnio 80 spółdzielni rocznie (łączna ich liczba wynosiła w połowie 2014 r. ponad 450 - głównie producenci trzody chlewnej, ziarna zbóż i/lub nasion roślin oleistych, drobiu, ale także mleka i bydła mięsnego). Działanie na rynku poprzez prowadzenie wspólnego, większego podmiotu gospodarczego, przyczynia się do uzyskiwania pozycji partnera na tymże rynku oraz poprawy dochodowości produkcji rolnej członków spółdzielni.
Głównymi działaniami obecnego projektu polegają na przygotowaniu na materiałów szkoleniowych, tj. broszury szkoleniowo-informacyjnej pt. „Działalność spółdzielni rolniczych ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania spółdzielnią oraz prowadzenia działalności finansowej i marketingowej” oraz zorganizowaniu i przeprowadzeniu 140 dwudniowych szkoleń na terenie całego kraju, dotyczących podniesienia wiedzy w zakresie działania spółdzielni rolniczych, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania spółdzielnią oraz prowadzenia działalności finansowej i marketingowej.