Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spółdzielcy sprzedają rzepak po korzystnej cenie

3 grudnia 2015
Po 2205 zł za tonę sprzedawali rzepak w obecnym sezonie rolnicy zrzeszeni w Spółdzielni Grup Producentów "Polski Rzepak", która począwszy od stycznia 2012 r. skonsolidowała już dziewięć grup producentów rolnych.

Spółdzielcy obecnie sprzedają już nie tylko rzepak, ale także pszenicę. Spółdzielnia stała się liczącym się w kraju dostawcą rzepaku. Zrzesza w swoich szeregach siedem grup z woj. opolskiego i po jednej z woj. śląskiego i dolnośląskiego.
"Pierwszy rok działalności był dla nas bardzo dobry. Udało nam się uzyskać wysoką cenę, co oczywiście poprawiło zyski naszych członków" - powiedział PAP Mariusz Olejnik, prezes Spółdzielni Grup Producentów Polski Rzepak. "Do dziś sprzedaliśmy 15 tys. ton rzepaku. Założyliśmy sobie, że nasi producenci w ramach spółdzielni sprzedadzą co najmniej połowę swoich plonów, a sprzedają całość. Ci, którzy przystąpili do grupy nie tylko mają zapewniony zbyt, ale także zarabiają więcej od tych, którzy sprzedają w pojedynkę" - dodał.
Spółdzielnia w tej chwili może zapewnić sprzedaż na poziomie 20 tys. ton rzepaku rocznie. Do spółdzielni chcą przystąpić kolejne trzy grupy producentów, a wtedy potencjał wzrośnie nawet do 35-40 tys. ton rzepaku i 60-70 tys. ton pszenicy. Ostatnio do "Polskiego Rzepaku" przyłączyła się Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Wyszkowie Śląskim.
"Dzisiaj producenci nie mają innego wyjścia jak tylko się konsolidować. Skonsolidowani w grupie dostają 30-50 złotych więcej za tonę, a to daje pokaźny zysk" - przyznaje prezes Mariusz Olejnik. "Nasze plany na drugi rok działalności to zwiększenie naszego potencjału produkcyjnego i wybieranie dobrych i rzetelnych producentów, którzy wejdą w skład spółdzielni, a także bezproblemowa współpraca z kontrahentami".
Konsolidacja opolskich producentów rolnych rozpoczęła się już w 2010 r. Wówczas to trzy organizacje rolnicze: Związek Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Związek Rewizyjny Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych i Izba Rolnicza podpisały z Urzędem Marszałkowskim w Opolu porozumienie w sprawie Konsolidacji Gospodarczej Towarowych Producentów Rolnych.
W ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich uzyskano wsparcie w kwocie ok. 100 tys. zł rocznie na działalność związaną z organizowaniem się rolników w grupy producentów. Pieniądze przeznaczano m.in. na wyjazdy studyjne. 25 stycznia 2012 r. podpisano umowę dotyczącą stworzenia Spółdzielni Grup Producentów Rzepaku "Polski Rzepak". Dzisiaj jedną trzecią rzepaku w woj. opolskim dostarczają grupy producentów.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę