Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spółdzielcy na unijnej drodze

13 maja 2003

Większość spółdzielni nie przetrwała transformacji gospodarki. Czy podobny los czeka pozostałe po naszym wejściu do UE? Są spółdzielnie, które właśnie w wejściu do Unii widzą swoją szansę.

Elżbieta Majka, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie: Organizując spotkanie przed referendum o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, chcieliśmy pokazać, na ile podkarpackie spółdzielnie są już gotowe do działania na zasadach obowiązujących w Unii, a także, ile jeszcze mają do zrobienia.

Krzysztof Kaszuba, dziekan Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie:  Spółdzielnie są specyficznymi podmiotami, w których istotną rolę odgrywają więzi pomiędzy członkami i lokalnymi społecznościami. Mając taki "kapitał społeczny", łatwiej im będzie realizować wspólne projekty czy strategie eksportowe.

Pod koniec lat 80. liczba spółdzielców w Polsce sięgała 15 mln członków. Potem wiele spółdzielni nie potrafiło odnaleźć się w nowej rzeczywistości, pozbyło majątku i upadło. Jednak celem działania spółdzielni nie jest maksymalizacja zysku, lecz zaspokajanie potrzeb ich członków. Datego są one potrzebne - przypomniał Roman Sabik, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego podczas wczorajszej konferencji, nt. Spółdzielczości w drodze do Unii Europejskiej.

Dr Krzysztof Kaszuba mówił o eksportowych szansach podkarpackich spółdzielni, czego pozytywnym przykładem może być spółdzielnia ze Strzyżowa. Namawiał spółdzielców, aby zatrudniali osoby, które "czują" światowe rynki, znają języki i posługują się internetem.

Oczywiście nie wszystkie branże spółdzielcze będą zajmować się eksportem. Głównie te, które spełnią unijne normy. O tym mówili Antoni Kogut i Kazimierz Śnieżek, prezesi spółdzielni mleczarskich z Trzebowniska i Jasienicy Rosielnej.

Odmienną formę konkurowania musiały przyjąć banki spółdzielcze, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, czy mieszkaniowe. Wiesław Depa, przypomniał, że inne wyzwania stoją np. przed PSS Społem, które mogą walczyć o klientów z ostrą konkurencją, także zachodnich sieci handlowych, tylko rzetelnością i jakością.

Jerzy Jankowski, prezes Krajowej Rady Spółdzielczości zwrócił uwagę, że w Unii działają tysiące spółdzielni, które obracają miliardami euro. Polskie też mogą znaleźć w niej miejsce dla siebie.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę