Ptak_Waw_CTR_2024

Spokojny dzień na rynku złotego

5 stycznia 2016
Wtorkowy handel na rynku złotego odbywał się w spokojnej atmosferze - wskazali analitycy. Ich zdaniem podobnie będzie w kolejnych dniach. We wtorek ok. godz. 17.10 euro kosztowało 4,14 zł, a za dolara płacono 3,01 zł.

"Złoty we wtorek lekko umocnił się w relacji do euro, dolara i szwajcarskiego franka, odreagowując wczorajsze równie niewielkie osłabienie do tych walut. Przez większość dnia handel na rynku walutowym odbywał się w spokojnej atmosferze. Istotnego wpływu na nastroje nie miało ani podwyższenie przez Komisję Europejską prognoz dynamiki polskiego PKB na lata 2014-2015, ani też rozczarowujące dane z amerykańskiej gospodarki. Jednak o ile o tym pierwszym wydarzeniu inwestorzy prawdopodobnie szybko zapomną, to już raporty z USA mogą ich zaniepokoić na dłużej" - powiedział PAP dyrektor działu analiz Admiral Market Marcin Kiepas.
We wtorek podano, że Indeks Conference Board obrazujący nastroje amerykańskich konsumentów pogorszył się w lutym i spadł do 78,1 pkt z 79,4 pkt., podczas gdy oczekiwano odczytu na poziomie 80,4 pkt. Jeszcze mocniej rozczarował lutowy odczyt indeksu Fed z Richmond. Wskaźnik ten spadł do minus 6 pkt z 12 pkt. w styczniu br.
"Oba raporty, a także kilka innych danych opublikowanych wcześniej, sugerują, że wpływ ostrej zimy na gospodarkę USA wcale nie musi być tymczasowy, jak to obecnie się zakłada. Jeżeli inwestorzy uświadomią to sobie, to reakcją będzie wyprzedaż ryzykownych aktywów i ucieczka ku tym bezpiecznym. Wówczas na wartości ucierpiałby również, dość stabilnie zachowujący się w ostatnim czasie, polski złoty" - ocenił Kiepas.
Dodał, że nasza waluta w kolejnych dniach będzie przede wszystkim pozostawała pod wpływem czynników globalnych, w tym głównie danych z USA.
"Nie jest jednak wykluczone, że do końca tygodnia polska waluta pozostanie odporna na krótkoterminowe impulsy, kontynuując stabilizację z poniedziałku i wtorku. Za takim scenariuszem zakładającym wyczekiwanie przemawia fakt, że nowe silne impulsy pojawią się dopiero w pierwszym tygodniu marca" - stwierdził.
W przyszłym tygodniu o polityce monetarnej będzie rozstrzygał Europejski Bank Centralny, a także Rada Polityki Pieniężnej.
Podobną opinię wyraził diler z banku BPH Marek Cherubin. "Wszystko wskazuje na to, że to będzie spokojny okres dla złotego. Nie widać zagrożeń dla stabilności waluty, nie mamy też istotnych publikacji danych makro. Stabilizuje się sytuacja na Ukrainie, więc odpadł i ten czynnik niepewności" - powiedział.
"W związku z brakiem istotnych wydarzeń w kalendarium rynkowym można oczekiwać stabilizacji notowań złotego. Do końca tygodnia złoty powinien być handlowany w bliskich okolicach poziomu 4,15 za euro, z możliwym 1,5-groszowym odchyleniem" - dodał.



POWIĄZANE

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie rolnym wymaga wdrożenia odpowiednich rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę