W najbliższych tygodniach zboże nie powinno już drożeć. To rezultat sprzedaży ziarna na rynek krajowy i unijny z rezerw Agencji Rynku Rolnego. Ceny wieprzowiny wykazują lekką tendencję spadkową.
Po okresie wzrostu notowań przyszedł teraz czas stabilizacji, a może nawet niewielkich spadków cen zbóż. Uspokajająco na rynek, zgodnie z przewidywaniami, wpłynęła decyzja Komisji Europejskiej o sprzedaży z rezerw Agencji Rynku Rolnego 150 tys. ton pszenicy dla odbiorców krajowych i z UE. Na czwartkowym, pierwszym przetargu przedsiębiorcy, którzy zaoferowali minimum 107 euro za tonę pszenicy, kupili 77 tys. ton tego ziarna. Cenę zgłaszają kupujący, ale nie może być niższa niż 105 euro -ustaliła Komisja. Podobne przetargi odbędą się w czerwcu jeszcze czterokrotnie.
Kupnem pszenicy z magazynów ARR zainteresowane są przede wszystkim duże mieszalnie pasz i młyny. O zapasy ziarna z zeszłorocznych zbiorów muszą zadbać zwłaszcza producenci mąki, ponieważ zboże przywiezione prosto z pola nie nadaje się do tej produkcji.
Ceny zbóż są obecnie nieco wyższe niż przed rokiem. Do żniw nie powinny się już jednak znacząco zmienić. Jaki będzie rezultat tegorocznych zbiorów - trudno na razie przesądzać. Mówi się o większych niż w poprzednim sezonie zbiorach pszenicy i mniejszych - z uwagi na niesprzyjającą pogodę - kukurydzy.
Na rynku mięsnym kłopoty z nadmiarem taniej wieprzowiny. Rosną zapasy tłuszczów, głów, skórek czy podgardla, bo tego towaru nie kupuje ani Rosja, ani Ukraina. Nie ma też dużego zapotrzebowania na najlepsze mięsa wieprzowe. Podobno dlatego, że pogoda nie sprzyja grillowaniu.
Tymczasem produkcja tuczników jest w tym roku większa niż w zeszłym. Dlatego ceny skupu trzody są stosunkowo niskie. Spada opłacalność tej produkcji rolnej.
W tej sytuacji poszukiwane są nowe rynki zbytu dla polskiego mięsa, przede wszystkim na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Południowej. Na efekty tych rozmów trzeba jednak jeszcze poczekać.
W tym tygodniu na niektórych giełdach podrożały o kilka procent kurczaki. Sporo ofert pozostało jednak na niezmienionym poziomie. W rezultacie ceny kurczaków w handlu hurtowym są dość zróżnicowane, od 3,7 do 4,2 zł za kg.
Na zielonym rynku tydzień przyniósł spadek cen niektórych młodych warzyw, zwłaszcza pomidorów i kapusty. Większość tegorocznych warzyw kosztuje jednak więcej niż przed rokiem, co jest skutkiem niekorzystnej aury.
Nadal drożeją jabłka, w tym sprzedawane na eksport. Zdaniem analityków ta tendencja powinna się wkrótce odwrócić, bo pojawia się coraz więcej owoców tegorocznych - truskawek i czereśni. W tym roku wcześniej niż w 2005 rozpoczął się skup truskawek deserowych na eksport.
Płacono za nie w tym tygodniu około 6 zł za kg.